Herkes Yılbaşını Aynı Kutlamıyor!

Herkes Yılbaşını Aynı Kutlamıyor!
Biliyor muydunuz ki dünyada bazı farklı kültürler yılbaşı gecesini enteresan gelenekler ile kutluyor?
Sizinle bunlardan birkaç tanesini paylaşmak istiyoruz. Son anda siz de belki bir iki tanesini gecenize ekleyebilirsiniz! 😉
1. İspanya’da tam 00:00 olduğunda insanlar çanın her bir çınlamasıyla ağızlarına bir tane üzüm atıyorlar. Her üzüm bir dilek simgeliyor.
2. İskoçya’da yılbaşı gecesi bir çok kişi ellerinde kocaman yanan meşaleleri savurarak sokaklarda dolaşıyor. Vikinglerden kalma bir gelenekmiş. Bunu denemeseniz daha iyi olabilir😂
3. Ortaçağı Ortadoğu’sunda kırmızı renk kötülüklerle bağdaştırılırmış. Fakat, sadece yılbaşı gecesi geldiğinde iyi şans getirdiği düşünülürmüş. Dolayısıyla, özellikle Türkiye’de yılbaşı gecesi kırmızı renk iç çamaşırı giyerek kutlanıyor.
4. Romanya’da yılbaşı hayvanlarla konuşma zamanıymış. Özellikle kırsal kesimlerde oturan ve etrafında inek, tavuk gibi hayvanlar olan kişiler onlarla konuşmaya çalışırlarmış. Bu ritüelin iyi şans getirdiğine inanılıyormuş!
5. Venedik’te Piazza San Marco yılbaşında öpücük maratonuna dönüşüyormuş. Aşağı yukarı 70.000 kişi tam 00:00 de yanındakini öpüyormuş.
6. Ekvador’lular yılbaşı gecesi boş valizleri alıp, mahallelerinde dolaşırlarmış. Yeni yılda bol seyahat edebilmeleri için bir nevi dilek tutma şekliymiş.
7. Sibirya’da yılbaşında Baykal Gölünde bir bölüm buz kırılırmış, deneyimli dalgıçlar buzlu gölün dibine dalıp ağaç dikerlermiş! (Bunuda denemeyin 😂)
8. Galler’de yılbaşı eğlenceleri arasında buzlu sularda yüzmek sevilen bir gelenekmiş.
9. Şili’nin Talca şehrinde, yılbaşını vefat etmiş ataları ile geçirmeyi tercih edenler mezarlığa gidip, her yere mum yakıp geceyi orda geçirirlermiş.
10. Güney Afrika ve özellikle de Johannesburg şehrinde yılbaşı kutlamaları arasında pencereden eski eşyaları atmak önemli bir gelenekmiş. Koltuk kanepe dahil!
İşte size 10 farklı kültürün 10 ayrı ve enteresan yılbaşı kutlama geleneği!
Sizin şans getireceğine inandığınız bir 31 Aralık gecesi ritüeliniz olsa da olmasa da, şans ve sağlık yeni yılda sizinle olsun; Mutlu Yıllar!
Aslı Kender / FB Macro&More
Paylaş