Çikolatalı ve Fındıklı Milföyler

Malzemeler:

Çikolatalı Fındıklı Krema İçin,
150g bitter çikolata
1 su bardağı (250ml) krema
¾ su bardağı (190ml) kakaolu fındık kreması
2 yumurta sarısı
4 tatlı kaşığı (20ml) tereyağı
1 tatlı kaşığı (5ml) bal

Fındık krokan için
½ su bardağı (125ml) toz şeker
2 çorba kaşığı (30ml) su
½ tatlı kaşığı (2ml) limon suyu
1 su bardağı (250ml) fındık

3 yaprak milföy hamuru
Pudra Şekeri

Hazırlanışı:

Milföyleri dikdörtgen şeklinde kesin. Fırınınızı 200 dereceye önden ısıtın. Fırın tepsisini pişirme kağıdı ile kaplayın. Milföyleri oda sıcaklığına ulaşana kadar tezgah üzerinde 5-10 dakika dinlendirdikten sonra 4’er dikdörtgen parçaya bölün.  Fırın tepsisine 1’er cm aralıklarla yerleştirin. Üstlerine ikinci bir pişirme kağıdı kapatıp, kabarmalarını engellemek için ikinci bir tepsi veya borcam yerleştirin. Bu ağırlık milföylerin hepsinin üstünü tam kaplamalıdır.
Hazırladığınız milföyleri, önceden 200 C ye ısıtılmış fırında 10-15 dakika, milföyler iyice kızarıp altın sarısı renk alana kadar, fırınlayın. Pişmiş milföyleri tepsiden alın ve soğumaya bırakın.

Çikolatalı Fındıklı Krema için; bitter çikolatayı uygun ebatta bir kaseye alın. Kremayı orta boy bir sos tenceresinde, orta ateşte kaynama noktasına ulaşana dek ısıtıp, çikolatanın üzerine ilave edin. 1 dakika bekletip spatula yardımıyla karıştırın. Tereyağı, yumurta sarıları ve balı ilave edip, karıştırmaya devam edin. Son olarak fındık kremasını ilave edin. Fındıklı çikolata kremasını bir krema torbasına aktarıp, buzdolabında en az 1 saat dinlendirin.

Krokan için; Geniş bir tepsinin tabanını pişirme kağıdı ile kaplayın. Şeker ve suyu orta boy bir sos tenceresine aktarın. Orta-yüksek ateşte, şeker karamelize olana dek karıştırmadan ısıtın. Karamel elde ettiğinizde limon suyunu ilave edip karıştırın. Sos tenceresinin tabanını soğuk suyla dolu bir kaba daldırıp, karamelin pişmesini durdurun. Fındıkları karamele ekleyin. Spatula ile karıştırıp, hazırladığınız tepsiye yayın. Krokanı soğutup, hafifçe dövün. Kenara alın.

Milföyleri hazırlamak için; Servis tabağının ortasına bir miktar çikolata kreması sıkın. Bu kremanın üzerine bir adet milföy yerleştirin. Milföy üzerine,  çikolatalı fındık kreması ile kaplayın. Üzerine krokan gezdirip, ikinci bir milföy yaprağı yerleştirin. Aynı işlemi bir kez daha tekrarlayın. Bir milföy daha yerleştirip pudra şekeri ile süsleyin. Hemen servis edin.

Paylaş