Taze Otlu Patatesler, Sosis ve Yumurta

Malzemeler: 

750 g. taze patates
3 çorba kaşığı (45ml) tereyağı
3 çorba kaşığı (45ml) zeytinyağı
1 tatlı kaşığı (5ml) tatlı toz kırmızı biber
½ tatlı kaşığı (2ml) soğan tozu
½ tatlı kaşığı (2ml) sarımsak tozu
2 çorba kaşığı (30ml) taze kekik, doğranmış
4 çorba kaşığı (60ml) maydanoz, doğranmış
Tuz & Taze çekilmiş karabiber
12 adet sosis
4 adet yumurta


Hazırlanışı:Fırınınızı 200 C dereceye ısıtın. 
Taze patatesleri uygun ebatta bir tencereye alın. Üzerini geçecek kadar soğuk su ilave edin. Yüksek ateşte 10-12 dakika haşlayın. Yarı pişmiş patatesleri süzün. 5 dakika soğumaya bırakın. Soğuyan patatesleri 2 cm’lik küpler halinde doğrayın. Kenara alın. 
Dökme demir bir tavayı yüksek ateşte ısıtın. 2 çorba kaşığı (30ml) tereyağı ve 2 çorba kaşığı (30 ml) zeytinyağını sıcak tavaya ilave edin. Yağlar ısındığında doğradığınız patatesleri ilave edin. Aralıklı olarak karıştırarak 5 dakika soteleyin. Toz kırmızı biber, soğan tozu, sarımsak tozu ve tuz ilave edip 2-3 dakika daha soteleyin. Taze kekik ve maydanozu ilave edin.
Izgaralı bir tavayı yüksek ateşte ısıtın. 1 çorba kaşığı (15ml) zeytinyağını tavaya ilave edin. Sosisleri kürdan yardımıyla bir kaç noktadan delin. Her bir yüzü 1’er dakika olacak şekilde çevirerek ızgaralayın.
1 çorba kaşığı (15ml) tereyağını geniş bir tavada yüksek ateşte ısıtın. Yumurtaları sarılarını dağıtmamaya özen göstererek tavaya kırın. Tuz ve taze çekilmiş karabiber serpin. 
Taze otlu patatesler, sosis ve yumurtaları servis tabağına alıp hemen servis edin. 

Paylaş