Gökkuşağı Pasta

Hazırlanışı:

Fırınınızı 180 C’ye ısıtın. 6 adet 20 cm’lik yuvarlak kek kalıbını yağlayıp hazırlayın. (Elinizde yeterli sayıda kalıp yoksa, pandispanyalarınızı aynı kalıbı tekrar kullanarak pişirebilirsiniz.)

Pandispanya hamurunu hazırlamak için, derin bir kasede tereyağı ve şekeri mikser ile, rengi beyazlayıp kabarana kadar, 3-4 dakika çırpın. Yumurtaları birer birer ekleyin; çırparak karışıma yedirin.  Sade kek karışımı ve vanilini tereyağlı karışıma ilave edin. Homojen bir karışım elde edene kadar 1-2 dakika daha çırpmaya devam edin. Son olarak sütü de ekleyip karıştırın. Hamuru altı eşit parçaya bölüp kaplara aktarın. Herbirini farklı renkte gıda boyası ile renklendirin. Hamurları yağlanmış kek kalıplarına döküp önceden ısıtılmış fırında 12-15 dakika fırınlayın. Kekleri kalıptan çıkarıp soğumaya bırakın.

Kremayı hazırlamak için tereyağını mikser ile derin bir kasede çırpın. Krem peyniri ilave edip pürüzsüz bir karışım elde edene kadar çırpmaya devam edin. Pudra şekerini elekten geçirip  azar azar ekleyin. Düşük devirde çırparak krem peynir karışımına yedirin. Kremayı buzdolabında yarım saat kadar bekletin.

Pastayı hazırlamak için, servis tabağına keklerden birini yerleştirin. Üzerini ince bir tabaka krema ile kaplayın. İkinci keki üzerine koyup aynı şekilde krema ile kaplayın. Üçüncü keki de yerleştirip krema ile kapladıktan sonra pastayı buzdolabında 1 saat kadar bekletin. Kalan üç renk keki de aynı şekilde, aralarına krema sürerek pastanın üzerine yerleştirin. Kalan kremanın yarısı ile pastanın tüm yüzeyini sıvayın. Pastayı buzdolabında 1 saat daha bekletin. Kremanın kalanı ile pastayı son bir kat daha sıvayın. Gökkuşağı pastanızı dilediğiniz şekilde süsledikten sonra dilimleyerek servis edin.

Paylaş