Bayanlar, Baylar… Hindi Sezonu Açıldı!

Bayanlar, Baylar… Hindi Sezonu Açıldı!

Bazı kutlamalar var, o kadar yayılmışlar ki dünyaya, nereden geldiği, nereden başladığı fark etmiyor. Din, ırk, inanç duvarlarını yıkmış, çoğunluğun hoşuna gitmiş, bazısı moda olduğu için, diğerleri anlamını sevdikleri için benimsemişler bu adetleri.

Bunlardan bir tanesi aslında Kuzey Amerikalıların bir geleneği olan Şükran Günü. Her kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanır. Her yıl aileden bir kişi o akşamın yemeğini üstlenir ve kocaman bir ‘’Hindi’’ pişirir. Güzel ve anlamlı bir gün Şükran Günü çünkü herkesin bir araya gelip hayatındaki güzelliklerin farkına varmaya özen gösterdiği bir zaman.

Türkiye’de de son senelerde oldukça yaygınlaştığı için, kocaman hindiler marketlerde yılbaşından çok daha önce yerlerini alıyorlar.

Hindi pişirmek tavuk pişirmek gibi basit bir şey değil. İlk olarak ön hazırlığı doğru bir şekilde yapılmadığı taktirde, eti kuru ve yavan olur. Bir hindiyi fırına atıp kurutmak oldukça kolay bir iş.

Hindinin lezzetli olması ve kurumaması için önceden tuzlu ve aromatik malzemeler ile tatlandırılmış bir suyun içinde beklemesi gerekir. Hem de öyle 2 saat değil, 2 gün! Ancak bu şekilde yenmeye değer bir hindi pişer.

Hindinin genel ön hazırlık metodu aynı kalsa da, her sene farklı aromatik ve malzemelerle değişik sonuçlar elde edebilirsiniz. Hatta, her hindi maceranızı başka bir ülkede deneyimleyebilirsiniz.

İşte size bir kaç öneri!

Peru karışımı:

Kimyon, isli paprika, kekik, deniz tuzu, karabiber, rende limon kabuğu, limon suyu, doğranmış maydanoz ve doğranmış sarımsak. Bu karışımı oda sıcaklığında tereyağına iyice karıştırın ve hindiyi fırına koymadan önce her yerine sürün. 

Uzak Doğu karışımı: 

Çok ince rendelenmiş taze zencefil, sarımsak püresi, toz kişniş tohumu, Sriracha sos, soya sos, rende lime kabuğu, lime suyu, deniz tuzu. Bu karışımı biraz susam yağı ve biraz zeytinyağı ile karıştırın ve hindiyi fırına koymadan önce her yerine sürün.

Hindistan:

Köri tozu, toz zerdeçal, toz zencefil, toz kişniş, ezilmiş sarımsak, toz acı kırmızı biber, deniz tuzu, karabiber. Bu karışımı hindistan cevizi yağının içine karıştırın ve hindiyi fırına koymadan önce her yerine sürün.

Türkiye:

Dağ kekiği, pul biber, sumak, doğranmış maydanoz, ezilmiş sarımsak, nar ekşisi. Bu karışımı zeytinyağı ile karıştırın ve hindiyi fırına koymadan önce her yerine sürün.

Hadi bakalım, baharat dolabınıza. Ülkenizi seçin ve hemen Macrocenter’dan eksiklerinizi tamamlayın.

Herkese lezzet ve mutluluk dolu bir hindi sezonu diliyorum!

Aslı Kender / FB Macro&More

Paylaş