İtalya’da Trüf Mantarı Avı Ve Trüf Yağının 10 Kullanımı

İtalya’da Trüf Mantarı Avı Ve Trüf Yağının 10 Kullanımı

Trüf Mantarından İlham Alıyoruz

Kralların sofrasına sunulduğu ilk günden bu yana farklı lezzetlere ilham veren trüf mantarı  yemek ve kültür arasında bir köprü niteliğinde.  Fransa, İspanya ve İtalya’da bulunan trüf, ağaç diplerinde yetişiyor ve eğitimli köpekler eşliğinde bulunuyor.  ‘Tanrı ve kralların besini’ olarak da tanımlanan trüf mantarının bu söylemi, ne denli kıymetli olduğunun bir göstergesi aslında.

En kaliteli trüfler, trüf mantarının ana vatanı diyebileceğimiz İtalya’nın Alba kentinde çıkıyor. Öyle ki trüf mantarı avı İtalyan kültüründe bir festivale dönüşmüş bile. Şehrin tam ortasında kurulan pazarın odak noktası olan bu festival meraklılarını da kendine çekiyor. Gastronomi profesyonelleri, gurme turistler, yemek anlayışını değiştirmeye hevesli olanlar ve en lezzetli karenin peşindekiler bu festivalden ilham alıyor. Meraklılarını İtalyan kültürüne tanık eden festival, farklı ve çekici lezzetler sunarak yemek anlayışını değiştiriyor. Siyah trüf, beyaz trüf ve yaz trüfü gibi çeşitleri olan bu mucize, lezzet dünyasında yeni maceralara yelken açmak isteyen, mutfağının gurmesi herkesi baştan çıkarmaya yetiyor. İtalya’da her yıl Ekim ve Kasım aylarında gerçekleşen trüf avı, yaratıcı bünyelere de ilham vererek av akşamında şahane bir lezzeti de garanti ediyor…

1398902400-9bfad178cf0a990b06b877d018da99b5

Trüf Yağının 10 Farklı Kullanım Alanı

Trüf mantarından üretilen trüf yağı ise küçük bir dokunuşla harikalar yaratmanın tanımı niteliğinde.

Mantarın lezzeti dile geliyor
Beyaz veya siyah trüf mantarı yağını taze trüf dilimleri üzerinde gezdirmek, lezzeti ikiye katlıyor.

Salata sosuna trüf yağı dokunuşu
Zeytinyağı, trüf yağı, limon suyu, sirke, tuz, biber ve damak zevkine göre dijon hardalı bir araya geliyor ve bu karışım mantarlı, peynirli, kurutulmuş ya da marine edilmiş etli salataları bir ziyafete dönüştürüyor.

Polenta, risotto, makarna ve dahası…
Polenta, risotto, makarna ve patates, siyah veya beyaz trüf yağı ile mükemmel bir lezzet alıyor ve bu dokunuş, trüf yağının en yaygın kullanım şeklini oluşturuyor.

Pizzanın tarifi yeniden yazılıyor…
Trüf yağı pizzanın üzerinde bir kez kullanıldığında, pizzanın tarifi yeniden yazılıyor ve vazgeçilmez bir buluşma ortaya çıkıyor.

Yumurta ve trüf yağının muhteşem uyumu
İster yumurta dilimlerinin üzerinde gezdirin, isterseniz peynirli yumurtanın üzerine ekleyin. Trüf yağı, protein deposu yumurtanın lezzetini unutulmaz kılıyor.

Sebzeler, trüf yağı ile lezzetleniyor

Kuşkonmaz, karnabahar, tatlı patates, mısır, kabak… Trüf yağının eklenemeyeceği sebze neredeyse yok gibi…

Beef Carpaccio’yu denememek imkânsız…

Parmesan, roka, limon, zeytinyağı ve trüf yağı bir araya geliyor, ardından beef carpaccio ile birleşiyor. Ortaya ise tek kelimeyle muazzam bir tat çıkıyor.

Trüf yağı mantar yemeklerine de dost
Yabani mantar risottosu, kremalı mantar çorbası veya mantar yahni… Bütün mantar yemekleri trüf yağına açık lezzetler.

Beyaz eti unutmamalı…

Kırmızı etin yanı sıra balık ve tavuğu da lezzetlendiren trüf yağı, beyaz etin de olmazsa olmazı.

Keyifli atıştırmalıklar da doyumsuz olmaya aday
Patlamış mısır, patates cipsi ve patates kızartması hazırlandıktan sonra tuz ile birlikte trüf yağı ekleniyor ve keyif ikiye katlanıyor.

Trüf mantarı yağını MacroOnline‘dan bulabilirsiniz.

Paylaş