Son 10 yılın en etkileyici binaları!

Son 10 yılın en etkileyici binaları!

Her biri son 10 yılın en çarpıcı yapıları. 2019’a ve sonrasına damgasını vuracak, dünya mimari tarihine farklılıkları ve inovatif olmalarıyla şimdiden imza atan mekanlarla tanışın…

Agora Garden Tower

2016 yılında tamamlanan Taipei’ deki bu muhteşem gökdelen doğayı ve insan yapımı olanı bir araya getiriyor. Adeta bir DNA sarmalını hatırlatacak şekilde dönerek yükselen bina, 20 katlı lüks rezidanslardan oluşuyor. Lüks yaşamın artık yeşil alanlarla ihtiyaçtan doğan bir mecburi birliktelik ile buluştuğunu hatırlatan binanın balkonları bahçe şeklinde tasarlanmış. Dairelerin en önemli özelliği, yağmur sularını değerlendirecek olması ve enerji türü olarak güneş enerjisi ile çalışması. 

Kingdom / Jeddah Tower

Suudi Arabistan’da yapımına başlanan bina, eğer yerini kimseye kaptırmazsa, dünyanın en yüksek binası olacak. 828 metre yüksekliğiyle kategorisinde birinci sırada olan bu gökdelen şimdiki verilere göre 1.2 milyar dolara mal olmuş. Kingdom ya da Jeddah Tower isimleriyle bilinen kulenin içinde lüks konutlar, ofis alanları, bir gözlem evi, Four Seasons Oteli ve 157’inci katta bulunacak olan dünyanın en yüksek terası yer alacak. Duyurusu 2015 yılında yapılan ama inşası ertelenerek devam eden projenin, 2019’ da tamamlanması planlanıyor.

Shangai Tower

Yapımına 2008 yılıdna başlanan gökdelen için bugüne kadar tam 4.2 milyar dolar harcanmış. 121 katlı devasa yapı, dünyanın en yüksek ikinci binası ve dünyanın en yüksek üçüncü yapısı olma özelliğini şimdilik elinde tutuyor. Birçok kişinin kulenin tepesindeki anılarını ölümsüzleştirdiği Instagram dostu karelerle bilinen Shangai Tower, 9 farklı dikey bölgeden oluşuyor. Binanın en önemli özelliğinden biri de dışının doğal havalandırmayı sağlayan camla kaplanmış olması.

Dawang Mountain Resort Tek tipleşen otel yapılarından sıkılan insanlar için, iki uçurum arasına konuşlanmış, terk edilmiş bir taş ocağına kurulan ve altından göl geçen bir otel cazibe uyandırabilir. 2016 yılında açılacak olan, bir uçtan diğer uca 170 metrelik bir alanı kapsayan otel müşterilerine kayak, su parkı ve asma bahçeleriyle eğlenceli bir tatil vaadediyor.

World One Tower

Dünyanın en uzun oturulabilir binası olacak olan World One Tower Mumbai’de yer alıyor. 117 katlık yapı, Mumbai’nin de şu an için en uzun binası. 61 katlı Imperial Tower’ın elinden unvanını ikiye katlayarak alan World One Tower’ın 1.5 milyon dolardan satılan 300 dairesi Armanı tarafından tasarlanmış.

Songjiang Hotel

Tüm dünyadaki yeni seyahat trendlerinden bir tanesi, beklenmedik yerlerde konuşlanan otellerde konaklamak. Büyük taş yapıların arasına ve göllerin üzerine yapılar inşa etmek konusunda ustalaşan Çinliler, bu yeni tatil alternatifine Songjiang Hotel ile cevap veriyor. 19 katlı tatil köyü, dağların uç taraflarına yapışık ve ön tarafından şelale akacak şekilde tasarlanmış.

Paylaş