En Popüler Yeni Besin Türü: Nefes

En Popüler Yeni Besin Türü: Nefes

Bugünlerde besin dediğimiz zaman sadece yiyececekler ve su değil, alıp verdiğimiz nefes de ön planda.

2018 yılında nefesin önemini, farklı kullanım tekniklerini ve aslında doğru nefes almaya ve nefes egzersizlerini günlük hayatımızda kullanmaya ne kadar da ihtiyacımız olduğunu tekrar ve tekrar göreceğiz.

Nefes alma teknikleri anlık ruh halimizi kontrol ve manipüle edebilmemizin en doğal, çabuk ve basit yöntemlerinden biri. Hatta belki onun üzerine daha çabuk ve etkilisi yok.

Stanford Üniversitesi’nde bulunan Huberman Lab adındaki Nörobiyoloji Araştırma Bölümünün başı Dr.Andrew Huberman belirli nefes alma ve verme paternlerinin farklı ihtiyaçlara göre hızlı cevap verebildiğini vurguluyor. Her an her yerde kullanılması mümkün olan, dakikalar içinde kişinin endişe, korku, depresif duygu ve genel stres düzeyini normale döndürebilen bu tekniklerin günümüzün en popüler ‘wellness’ konusu olduğunu söylüyor.

Son yıllarda Wim Hof Method olarak bilinen nefes teknikleri akımı medyada sıkça görülmeye başladı.

Kutupları yarı çıplak olarak koşması, buz banyosunda dünya rekoru kırmış olması ve nefesini 6 dakika tutabildiği için dünyaca Ice Man (Buz Adam) olarak bilinen Wim Hof bu metodun yaratıcısı. 

Rolling Stones dergisine verdiği röportajda Hof insanları birer Wim Hof Nefesi (WHB) ile tedavi etmeyi planladığını söylemiş. 

İlginizi çekiyorsa  https://www.wimhofmethod.com/  sayfasına bir göz atın derim. Oldukça enteresan. 

Artık hücre, organ, beden, beyin, ruh hali, yani tümünü içeren bütüncül bir sağlık kavramı iyice yerleşti bilinçlere. ‘Başım ağrıyor Aspirin alayım’ yaklaşımı tarihe karıştı sayılır. Dolayısıyla, ‘iyi hissetme’ dendiğinde ‘hastalıksız’ olmanın ötesinde, olabileceğimizin en iyisini nasıl oluruz sorusuna cevap verebilmek istiyor modern insan.  

Siz de hemen şu an itibariyle bu tekniklerden birini öğrenmek istermisiniz? 

O zaman hemen Andrew Weil’dan öğrenin ve uygulamaya başlayın. Tavsiye ederim, gerçekten işe yarıyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=_-C_VNM1Vd0

Son olarak, nefes alma ile ilgili Max Strom’un Ted Konuşması’na bir göz atın, zaten dinlerken ses tonu ile rahatlama yaşıyorsunuz!

https://www.youtube.com/watch?v=4Lb5L-VEm34

Aslı Kender / FB Macro&More

Paylaş