Ballı Su İçmenin Faydaları

Ballı Su İçmenin Faydaları

Suyun, sağlığınız için hayati önem taşıdığını yıllardır yazılanlarla biliyoruz. Özellikle her gün daha fazla su içmemiz gerektiğini söyleyen uzmanlar etrafımızı sarmışken, suyun bedenimizin sağlıklı çalışması için ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatmaya gerek yok. Sonuçta bedenimizin %80 kadarı sudan oluşuyor. Su genel olarak tüm gıdaların faydalarını vücudumuza taşıyan ve oksijenin sindirimi düzenlemesini sağlayan ana yapı taşlarından biri.

Fakat su içmeyi nasıl daha keyifli ve daha sağlıklı hale getirebiliriz? İşte bunun için çok basit bir fikrimiz var; suyunuza bal ekleyin. Peki ama bal şeker dolu değil mi? Nasıl sağlıklı olabilir? Her gün bir bardak sıcak ballı su içmek sağlığınızı güçlendirip hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olur.

İşte her gün bir bardak ballı su içerseniz vücudunuzda meydana gelecek değişiklikler;

Vücudunuzun Bağışıklık Sistemi Güçlenir

Bal bağışıklık sistemini güçlendirecek pek çok elemente sahip. Fakat bunun için balı taze ve organik almanız gerekiyor. Eğer iyi bal alırsanız, vücudunuzdaki zararlı bakterilerin zamanla yok olacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca vitamin ve minerallerin bulunduğu çok sağlıklı enzimlere sahip olan bal, kesinlikle bağışıklık sistemi için birebir.

Toksinleri Atmanıza Yardımcı Olur

Su ve bal vücudunuzdaki toksinleri atmak için en iyi yöntemlerden biri. Suyunuza biraz bal ve limon eklerseniz boşaltım sisteminizle de toksinleri atmaya başlayabilirsiniz.

Cildiniz Sağlıklı Olmaya Başlar

Evet, bal doğal bir antioksidan olduğu için derinizdeki bakterileri temizleyip, çok daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

bal

Kilo Vermeye Başlarsınız

Bal aklınıza gelince, şekerden korkmanız oldukça normal. Evet, balın içinde şeker var ama bu şeker bildiğimiz beyaz şekerden farklı bir şeker. Genel olarak bu doğal şekerler, günlük şeker ihtiyacınızı karşılar. Bu doğal şekerin tüketimi sizi çikolata, gazlı içecek ve tatlılarda bulunan şekerleri tüketmekten kurtarır.

Boğazınızı İyileştirir

Sıcak ballı suyun neden kışın tavsiye edildiğini biliyor musunuz? Çünkü boğaz ağrısına en keskin çözümlerden biridir. Bal nefes darlığı sorunlarına iyi gelir ve öksürüğün tedavisine yardımcı olur. Bu sebeple gelecek sefer grip olduğunuzda balllı suyu deneyin.

Kan Şekeriniz Düzenlenir

Balın içinde doğal bir şeker var fakat bu şeker beyaz şekerle aynı şey değil. Bu fruktoz ve glukozun kombinasyonu olan şeker türü sizin kan şekeri seviyelerinizi düzenleyip kolestrolünüzü düşürür.

Kalp Hastalığı Riskini Düşürür

Balın içindeki anti oksidanlar kalp hastalığı riskini azaltır ve insan kanında bulunan kötü kolesterolün okitlenmesini yavaşlatır. Kötü kolesterol oksitlendiğinde sonucu kalp krizine varan rahatsızlıklara sebep olabilir.

Balın faydalarından yararlanmaya başlamak için, günlük beslenme programınıza bir ya da iki fincan ballı su ekleyebilirsiniz.

Paylaş