Terrarium Terapi

Terrarium Terapi

Yeşil en güzel tonlarını barındıran terrariumlar ile bahçenizi salona taşıyın!

Odanızın daha şık, zarif ve cool görünmesini sağlayan bu küçük ama dev bahçeler ile uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız huzur dolu terapi saatleri yaşayacaksınız. Toprakla uğraşmanın, insan ruhuna en az su kadar iyi geldiği yadsınamaz.

Terrariumların en cezbedici yanı ise bahçe ya da saksı bitkileri ile kıyaslandığında bakımının kolay olması… Macro&More editörleri, kendi terrarium’unuzu yapabilmeniz için beş basit adımı derledi. Haydi, minik yeşilliklerin arasında biraz huzur bulalım…

Evinize hava katacak alımlı bir terrarium için ihtiyacınız olanlar; uygun bir kavanoz ya da cam muhafaza, aktive olmuş odun kömürü, saksı toprağı, bitkiler, taş ve zevkinize uygun dekoratif ürünler.

İşe her zaman kavanoz, vazo ya da kase seçiminden başlamakta yarar var. Çünkü sonrası hep onun stiline göre şekillenecek. Macrocenter’in gıda dışı reyonunda da zevkinize uygun vazo ya da kaseler bulmak mümkün…

Kullanacağınız kabın en altını bir miktar taş ile kapatın. Bu taşlara deniz kıyısında ya da kısa doğa yürüyüşlerinde rastlayabilirsiniz, yada bitki satan yerlerden temin edebilirsiniz. Zemine taşlar dizmek, terrariumunuzu suladığınızda drenaja yardımcı olur. Yani en altta size nem sağlaması için bir miktar suyun birikmesini sağlar.

Taşların üzerini aktive olmuş odun kömürü ekleyin, bu katman suyun temiz kalmasına yardımcı olacak ve hava filtrelemeyi ve taze tutmayı destekleyecektir. Eğer kapalı bir terrarium yapıyorsanız bunun önemi daha da artıyor.

Taş ve kömür ile kaplanmış zeminin üzerine, bitkilerinizi ekecek yeterli alan bıraktığınıza emin olduktan sonra saksı toprağı ekleyin.

Şimdi sıra hazırladığınız zemine bitkilerinizi ekmeye geldi. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey bitkilerinizin büyümesi için yeterli alan bıracak sıklıkta ekmek. Kendi kişiliğinize göre onlarca seçenek arasından en sevdiğiniz minik bitkiciklerle terrarium’unuzu hazırlayın. Seçeceğiniz dekoratif ürünlerle de karakterize edebilirsiniz.

Huzur dolu minik bahçelerde buluşmak üzere…

1491004800-4b69ade6465d93c7c9f61e0f0630ef7d

1491004800-786ea7ab4e01c36b34d22ec0b6d45c09

Paylaş