Mükemmel Pizza Yapmanın 3 Püf Noktası

Mükemmel Pizza Yapmanın 3 Püf Noktası
Mmmh, Pizzaaaa!” Eğlenceli bir partiye hazır mısınız? Arkadaşlarınızı çağırın, kendi pizza partinizi düzenleyin. Kendiniz ve arkadaşlarınız için en mükemmel pizzayı seçmeniz için tüm pizzacıları gezmenize gerek yok. Vereceğimiz birkaç küçük sır ile ağzınıza layık bir pizza mutfağınızda. Şimdiden afiyet olsun!
1.       Pizzanın Görüntüsü Lezzetinin Habercisidir
İyi bir pizza iyi görünmeli, çok iyi bir pizza ise çok iyi görünmelidir. Malzemelerin görüntüsü, pizzaya eşit dağılmış olması, hamurun kızarmışlık derecesi, peynirin görüntüsü önemli faktörlerdendir. Pizzanın az da olsa yağını bırakmış olması ama yağ içinde yüzmüyor olması, peynirin erimiş ve hamurun üzerini kaplamış olması, hafif kızarmış olması ama yanmamış olması gibi durumlar pizzanın iyi olduğunu gösterir. Bunun için malzeme seçimine ve yerleşimine fazlasıyla özen göstermeniz gerekiyor. Pişirme sırasında mutfaktan fazla uzaklaşmamakta fayda var. Önceden ısıtılmış fırında istediğiniz kıvama gelene kadar biraz gözlem yapmalısınız.
2.       Peynir Pizzada Kilit Noktasıdır
Bazı pizzacılar mozzarella kullanırken, Amerika’da bazı pizzacılar provolone peyniri kullanır, bazıları da birkaç çeşit peyniri karıştırarak kendi peynir karışımlarını oluştururlar.  Birçok pizza dükkanı için peynir, pizzayı pizza yapan en önemli unsurdur; çektikçe uzayan, ama çok sakızlanmayan, yemeğe doyamadığımız malzeme. Farklı pizzacılar farklı miktarlarda kullansa da, pizzanın peyniri ne aşırı fazla olmalı ne de seyrek, hamurun tamamını kaplayacak şekilde, iyice erimiş, hafif kızarmış ancak kesinlikle yanmamış, hafif yağını bırakan ama kesinlikle yağ içerisinde yüzmeyen peynir olmalı iyi pizzanın üzerinde. İtalyan esintisi için fesleğen dostu mozarela ile bizim favorimiz Margarita…
3.       Her şey Hamurda Bitiyor
Öncelikle hamur çok iyi yapılmış ve dinlendirilmiş olmalı. Mükemmel pizza hamurunun dışı güzelce kızarmış içi ise güzelce pişmiş yumuşak ve rahat çiğnenebilir olmalıdır. Pizzanızı hazırlarken, hem üstünün hem de tabanını homojen bir şekilde pişmiş olmasına dikkat edin. Eğer pizza hamurunun kalınlığından bahsedecek olursak, malzemelerin konulduğu orta bölüm mümkün olduğunca ince, kenarlar ise kalın olmalıdır.
Paylaş