Dünyadan Dikkat Çekici 6 Kasım Festivali

Dünyadan Dikkat Çekici 6 Kasım Festivali

Dünyanın dört bir yanından en dikkat çekici Kasım festivallerini sıraladık. Belki siz de Sonbahar’da seyahat rotanızı bu renkli karelerden birine çevirirsiniz, ne dersiniz?

  1. Iceland Airwaves, Reykjavik-İzlanda

İzlanda’nın hazinelerini keşfetmek için en ideal zaman! Dünyanın en önemli balıkçılık bölgelerinden, İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te gerçekleşen festivalde Viking şapkanızı takın ve İzlanda havasının tadını çıkarın. Çoğunlukla karla kaplı, diğer zamanlarda ise yağmurlu manzarasıyla şehrin her sokağına yayılan festival, yerliler kadar yabancıların da ilgi odağı oluyor. Alternatif rock müziğin uluslararası kadrosunun yanı sıra daha önce hiç duymadığınız yerel müziklerle tanışacağınız festival, moda, sanat ve eğlenceli aktivitelerle dolu. Kuzey Işıkları turunu, kar motosikleti ve köpekli kızak gezilerini de denemelisiniz…

John Grant plays at Harpa during Iceland Airwaves 2011

  1. Richterswil Şalgam Festivali, Richterswil-İsviçre

İsviçre’nin bu özgün festivalinin Zürih Gölü kıyısındaki küçük kasabasında yetişen şalgamlardan doğmuş olması, festivali yeterince ilginç yapmıyor mu? Tarlalardan toplanan şalgamlar toplanıyor, oyularak içine mumlar dikiliyor ve neredeyse bütün kasaba bu şamdanlarla donatılıyor. Şamdanlarla süslü arabalar sokaklarda tur atarken, konserler, yarışmalar ve sokak eğlenceleriyle festival daha da renkleniyor. Richterswill kasabasının şamdanlarıyla 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na geçtiğini de belirtelim.

Räbechilbi Richterswil-12. November 2011-André Springer

  1. Diwali, Mumbai-Hindistan

Hindistan’ın Maharaştra eyâletinin başkenti, dünyanın 3. büyük şehri Mumbai’de düzenlenen bu ulusal festival, “Işık Festivali” anlamına geliyor. Bolluk ve bereketin havai fişeklerle kutlandığı, derin manevi anlamlar da taşıyan festivalin, Hint kültüründe sağlam bir yeri var. Sokakların özel ışıklarla bezendiği, kötülüğe karşı mumların yakıldığı Diwali Festivali, Hint kültürünün en canlı müzesi. Özellikle fotoğraf sanatçılarının kaçırmadığı festivalden ilginç kareler yakalanacağı kesin.

Allahabad: A view of decorated Madan Mohan Malviya Stadium with oil lamps during Deepwali festival celebration in Allahabad on Wednesday. PTI Photo (PTI10_22_2014_000093B)

  1. Pirates Week Festival, George Town-Cayman Adaları

Kasım ayında 10 gün, Cayman Adaları’nda eğlence dolu günlere ayrılıyor. Sokak oyunları, yarışmalar, yerel içecek ve yiyecek standları, çocuklara özel etkinlikler, ışıltılı geçit törenleri, spor aktiviteleri… Kısaca Cayman Adaları’nda sokaklarda olmak için çok fazla şey var… Muhteşem bir havai fişek gösterisi ile başlayan festival, festival kraliçesine taç giydirme töreni, sokak dansları ve yemek tadımları ile devam ediyor… Bu tarihlerde Cayman Adaları, korsanlarıyla yerli ve yabancı turistlerini bekliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  1. Lopburi Monkey Banquet, Lopburi-Tayland

Dünyanın en renkli festivallerinden biri; Lopburi Maymun Festivali. Festival zamanı Tayland’ın başkenti Bangkok’a 150 km mesafede olan Lopburi’ye yabancılar da akın ediyor. Maymunlar için dev sofralar kuruluyor, açık büfe ziyafetler hazırlanıyor; Taylandlılar ise bu ikramların kendilerine uğur getireceklerine inanıyor. Maymunlar için dünyanın en çılgın yemeğine tanık olmak istiyorsanız, farklı bir macera yaşayacağınız kesin.

Başlama tarihi; 28 Kasım.

1446336000-ad7c5f35197ae3ea0db102049a6745c6

  1. Stereosonic, Sidney-Avustralya

Avustralya’nın en hızlı büyüyen ve tüm kıtaya yayılmış dans ve müzik festivali; Stereosonic. Açık hava arenasında lazer ve ışık gösterileriyle başlayan festivalde dünyanın müzik gündemini belirleyen müzisyenleri, DJ’ler başta olmak üzere tek bir sahnede görebilirsiniz. 5 büyük şehir, Brisbane, Melbourne, Perth, Adelaide ve Sidney festivale ev sahipliği yapıyor.

Başlama tarihi; 29 Kasım.

1446336000-7cc8c19a97719a314419f08b08b9663f

Paylaş