Dışarısı bahar ama peki ya içerisi?

Dışarısı bahar ama peki ya içerisi?

Evde bahar temizliğinin vakti geldi ama biz diyoruz ki işe mikrodan başlamalı mesela gardıropları yeniden düzenlemek! 

Özel TV programlarının rüzgarıyla birlikte gelen, minimalizm etrafında dönen popüler kültür trendlerini de aklımızın bir köşesinde bulundurarak, bahar temizliğimize sürdürülebilir bir yaklaşımla girişiyoruz! 

Şimdi çok popüler olan bir ‘temizlik trendi’ eski ve istenmeyen eşyaları yeniden gözden geçirmenize yardımcı olarak, hem alanınızı organize etmenizi sağlatıyor hem de huzurluhissetmenize yardımcı oluyor. 

Şimdi herkes, gardıroplarını yeniden düzenliyor ve buna ‘reclutter’ deniyor. ‘Clutter’ dağıtmak demek, ‘reclutter’ı da geri dönüştürerek yeniden düzenlemek gibi düşünün. Çöp torbasını ya da geri dönüşüm torbanızı elinize almadan önce, şöyle sakince düşünüyorsunuz. Sevmediğiniz ya da artık giymediğiniz şeyleri atmak yerine, alışveriş alışkanlıklarınızı da gözden geçiriyorsunuz. Sonra yapabileceğiniz bazı harika şeyler ise şöyle: 

1. Arkadaşlar ve Aile 

Örneğin eski jean’inizi ya da üzerinde etiketi duran botlarınızı atmadan önce, bu ikisine alıcı olabilecek aileden birileri ya da arkadaşlarınız var mı, bir düşünün. Bir zaman severek aldığınız şeylere, sevdiğiniz bir başka kişinin değer verecek olması harika bir his değil mi? 

2. Eskiyi Nakde Çevir

Gardırobunuzdaki giysilerin üzerinden şöyle bir geçerken, onlara harcadığınız paraların aklınıza gelmesi kuvvetle muhtemel. Ama tarzınız değişmiş olabilir ya da o anki modunuzu bir alışveriş paklamış olabilir, sorun değil! Öncelikle online satış yapabileceğiniz birden fazla satış aplikasyonu var, bu bir! İkincisi ise, sayısı her geçen gün artan şehirdeki onlarca vintage butiği fark etmemiş olamazsınız! 

3. Bağışlamak Bir Harika! 

Eğer kendi sosyal çevrenizde kıyafetlerinizi severek kullanabilecek ihtiyacı olanlar tanımıyorsanız, dernekleri aramakla başlayabilirsiniz. Bazı sokaklarda mahallelilerin kendi çabalarıyla oluşturdukları yardım kutularından, belediyelerin kumbaralarından yararlanabilirsiniz. 


 4. Geri dönüştürün! 

Bir yerlerinde lekesi, yırtığı, söküğü olanları tamir edebilirsiniz de ama inatçı durumlardan bahsediyorsak eğer, kumaşları geri dönüşümle yeniden yaratan bazı markaların mağazalarındaki kumbaralarına atabilirsiniz! 

5. Upcycling Mi? O Da Nesi? 

Artık istemediğinizi düşündüğünüz ama bir taraflarını aslında sevdiğiniz kıyafetleri-bu kumaşı bile olsa yeter-  yeniden doğurmaya ne dersiniz? Tişörtleri yastık kılıflarına, eski sweatshirt’leri laptop kılıflarına, elbiseleri market torbalarına dönüştürebilirsiniz! Pinterest benzer fikirler için harika bir derya! 

Bu arada tüm bu fikirleri, sadece gardırobunuzdaki giysiler içindeğil, evdeki diğer eşyalar için de uygulayabilirsiniz! 

Veee… bu yazıyı bitirmeden, gardıroptan ve eşyalardan çıkıp, kafaları başka bir yere yönlendirmek istiyoruz bu ‘bahar temizliğiyle’ ilgili ama Can Yücel’in yardımıyla…

“İşe yaramayan fikirleri,
Kaçan trenleri,
Zamansız yaşlandıran dertleri,
‘O gün’ olanları,
Halının altına süpürdüklerinizi,
Dolabın dibine iteklediklerinizi
ATIN
Bakın, ne güzel güneş çıktı.”

Mutlu baharlar! 

Paylaş