Ayurveda Mayıs İçin Ne Diyor?

Ayurveda Mayıs İçin Ne Diyor?

Ayurveda biliminin oluşumu 5000 sene öncesine dayanıyor. Hint kökenli olan bir yaşam tarzı bilimi. Beslenme, hareket, beden, beyin ve ruh sağlığını bir araya getirerek ve mevsimsel değişimleri göz önünde tutarak hazırlanmış bir sistem. 

Ayurvedaya göre her insanın yapısı üç farklı dosha adı verilen kategoriye ait. Pitta, Kapha ve Vata olarak adlandırılan bu kategorilerin hangisine ait olduğunuzu öğrenmek için internette rahatlıkla bulabileceğiniz kısa bir test yapmanız yeterli. Benim en sevdiğim Ayurveda websitelerinden biri olan www.joyfulbelly.com  dan bu testi yapabilirsiniz.

Beş bin sene önce başlamış olan bir yaklaşım hala bugün geçerli ise, demek ki faydalı birçok yanı gerçekten mevcut diye düşünüyor takipçileri.

Mayıs ayı ile beraber bahara girişte Ayurveda bilimi bedenimiz için neler önerdiğini biz de sizinle paylaşmak istedik. 

Mayıs ayı hava durumu açısından dengesiz geçiyor. Bir gün kalkarız hava güneşli, diğer gün bir bakarız simsiyah bulutlardan bardaktan boşalırcasına yağmur yağıyor. Bu nedenle, Mayıs ayında bedenimiz de bir parça denge bulmakta zorlanabilir. 

Bu geçiş döneminde bedenimize Ayurveda yaklaşımı ile yardımcı olmanın gerçekten çok etkili ve basit yöntemleri mevcut. İşte size Mayıs ayı ve yaza geçiş dönemini rahat geçirmenizi sağlayacak birkaç öneri.

1. Bedeninizin kış ve bahar aylarının birikintilerini atması, detoksifikasyonun kolaylaşması için daha fazla taze sebzelere yönelin. Bol enginar, ıspanak, roka, maydonoz, ve taze kişniş karaciğeri rahatlatmak, kıştan kalan fazla yağ ve toksinleri atmak için birebir.

2. Hayvansal gıdayı azlatma yönüne ilerleyerek protein için daha fazla baklagil yemeye özen gösterin. Önceden baklagillerinizi ıslatmayı unutmayın.

3. Banyoya girmeden önce doğal bir vücut fırçası ile hep kalp yönüne doğru vücudunuzu fırçalayın. (kuru olarak)

4. Kimyon, kişniş ve rezene tohumları ile çay yapın her gün için. Ödemden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 

5. Bhastrika olarak bilinen nefes alma tekniğini her gün uygulayarak solunum yollarınızın temizlenmesine ve ruhsal/duygusal sıkıntıların giderilmesine yardımcı olun. Bhastrika pranayama nefesini bu videoya bakarak yapabilirsiniz.                                                      https://www.youtube.com/watch?v=J4nf-NISmJw

İşte size Mayıs ayında bedeninizi ve ruhunuzu rahatlatmak için 5 Ayurvedik öneri. 

Oldukça basit ve uygulaması kolay! Hadi hemen başlayın, farkını kısa sürede göreceksiniz!

Aslı Kender FB / Macro&More

 

Paylaş