Zeytinyağını mutfak dışında kullanmak için 8 sebebimiz var!

Zeytinyağını mutfak dışında kullanmak için 8 sebebimiz var!

Zeytinyağını ilk düşündüğümüzde aklımıza gelen şey yemektir, değil mi?

Peki aslında onun mutfak dışında da birçok farklı amaç için kullanıldığını biliyor muydunuz?

İşte size iyi kalite bir zeytinyağını her zaman elinizin altında bulundurmanız için 8 süper neden!

1. Tarihteki ilk göz farı Yunanlar tarafından, zeytinyağı ve kömür karıştırılarak bulunmuştu.

2. Eski Mısırda zeytinyağı saç bakımı için kullanılırdı ve hala daha aynı amaç için kullanılmaya devam ediyor. Hafif ısıtılmış zeytinyağını saçınıza ve kafa derinize yedirin, 20 dakika bekleyin ve sonra şampuanlayın arındırın. Haftada bir bunu uygulayanlar saçlarının daha güçlendiğini ve parlaklaştığını söylüyor!

3. Peki şuna ne demeli? Zeytinyağı harika bir bebek bezi isiliği dökücü ve egzama için iyi geldiği söylenen bir doğal alternatif.

4. Çocuklarınız yüzmeden sonra sık sık kulak enfeksiyonu mu oluyor? Hiç problem değil; birkaç damla zeytinyağı kulak içine damlatıldığında uzmanlar bu duruma oldukça iyi geldiğini söylüyor!

5. Bu muazzam iltihap-savar sıvıyı ağrıyan yerlerinize de sürebilirsiniz, lakin kremler ve jellerden daha efektif olduğu bilimsel olarak da kanıtlananlar arasında.

6. Bu etkili antioksidan “oil pulling” yani Türkçede yağ çekme için de harika bir alternatif. Eski bir Ayurvedik işlem olan yağ çekme, yağın ağız içinde ve dişlerin arasında döndürülmesidir. Bu işlemin detoks etkisi olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinir.

7. Zeytinyağını kuru kahveyle karıştırın ve haftada iki ya da üç defa selülitli bölgelere masaj yapın. Bir ay içerisinde pozitif sonuç almaya başladığınızı söyleyenlerin sayısı hiç de az değil!

8. Ve son olarak, eğer ailenizin küçük üyesi okuldan eve saçında bir takım istenmeyen misafirlerle gelirse, ne yapmanız gerektiğini bence artık biliyorsunuz! 

Harika değil mi? Bana soracak olursanız; saç bakımı ve yağ çekme favori listemde. Mucizevi zeytinyağını, sekiz numaralı önermedeki gibi asla kullanmamanız dileğiyle! Bol şans!

Aslı Kender / FB Macro&More

Paylaş