Önemli bir sorum var: Sağlıklı bir vegan mısın?

Önemli bir sorum var: Sağlıklı bir vegan mısın?

Vegan.

Sanki biraz anlam yüklü bir kelime, değil mi?

Aslında yüzeysel olarak herkesin veganlıkla ilgili bir fikri var.

Veganlığın birçok doğru tarafı var ama şunu da unutmamız lazım ki birçok da miti barındırıyor içinde. Ve aynı zamanda farklı veganların bu yolu seçmelerinin, farklı sebepleri de var.

Bugün Dünya Vegan Günü ve Kasım ayı Dünya Vegan Ayı. Yani o yüzden sağlıklı veganlıkla ilgili bildiklerimi paylaşmak için harika bir zamanlama!

Birçok vegan kötü beslenebiliyor çünkü dengeli bir bitki bazlı diyet uygulamıyorlar ve aslında haklılar çünkü bu o kadar da kolay değil.

Bilinen en önemli neden, sadece hayvansal gıdalardan elde edilen B12 vitamini eksikliği ve bu yüzden desteğe ihtiyaç var. Bu vitamini kapsül ya da tablet formunda alıyorsunuz diyelim; bu boşuna olabilir çünkü vücut ancak üç şekilde vitamini kabul ediyor: dil atında erittiğinizi, sıvı olanını ya da enjeksiyonla. O yüzden bu üçünden birini tercih ettiğinize emin olun.

Ve şimdi de size birkaç vegan beslenme notu:

Yüksek lifli nişastalı karbonhidratlar tükettin. Mesela tam buğday kahvaltılıklar, yulaf, tam buğday ekmekler, tam buğday makarna, kahverengi pirinç, kinoa ve kabuklu patates.

Taneli besinler ve sebzeler fitik asit denilen anti-besinler barındırdığı için, bu gıdaları uzun süreli suda bekletmelisiniz.

Bezelye gibi sebzeleri çok tüketin ama onları pirinç ile birleştirip tam bir protein faydası sağlamaya çalışın. Yani tek başına bezelye ok değil ama pirinçle bir harika!

Beslenmenize çok fazla yemiş ve tohum dahil edin. Koyu renkli yapraklardan sağlıklı yağları almakla kalmaz ve yeterli miktarda kalsiyum ve magnezyum da alırsınız.

Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avakado yağı ve soğuk sıkım yemiş yağları gibi sağlıklı yağlar kullanmaya dikkat edin.

Sürekli aynı salatayı veya aynı sebzeleri yemekten kaçının. Çeşit her zaman bol olsun ki böylelikle sisteminize düzenli olarak farklı besinler girsin.

Sonuç olarak, eğer bu size çok iş gibi geliyorsa, part-time vegan olmakta da sorun yok! Ve tabii ki bunun içinde harika bir önerim var!

Amazon’a tıklayın ve eski New York Times yemek yazarı (The Minimalist) Mark Bittman’ın kitabı VB6’yı edinin. Saat akşam 6’ya kadar vegan olmanın avantajlarından ve daha sonra esnek bir beslenmenin faydalarından bahsediyor. Kesinlikle çok enteresan bir yaklaşım ve en azından göz atmak gerek.

Şimdi kişisel fikrime gelecek olursak, benim için esnek bir beslenme yapısı çok daha sürdürülebilir. Ama siz gerçek bir vegan olmakla ilgili nasıl davranmanız gerektiğini biliyorsunuz ve her zaman olduğu gibi karar sizin!

Aslı Kender / FB Macro&More

Paylaş