Vegan Kaju Cheesecake

Malzemeler:

1 su bardağı (250ml) çiğ badem
1 ¼ su bardağı (310ml) Medjoul hurma, çekirdekleri ayıklanmış

İç dolgu için;

1 ½ su bardağı ( 375ml) çiğ kaju, 4-6 saat suda bekletilmiş
½ su bardağı (125ml) Hindistancevizi kreması
½ su bardağı (125ml) agave şurubu
¼ su bardağı (60ml) Hindistancevizi yağı, sıvı halde
¼ su bardağı (60ml) limon suyu, taze sıkılmış
1 tatlı kaşığı ( 5ml) limon kabuğu rendesi

Üzeri için;

½ su bardağı (125ml) yaban mersini
¼ su bardağı (60ml) frenk üzümü

Hazırlanışı:

21-23 cm çapında bir kelepçeli kalıbın kenarlarını Hindistancevizi yağı ile yağlayın. Bir tepsinin tabanını yağlı kağıt ile kaplayın. Hazırladığınız kalıbı tepsinin üzerine yerleştirin. Kenara alın.
Çiğ bademleri bir blender yardımıyla arada iri parçalar da kalacak şekilde doğrayın. Çekirdekleri alınmış Medjoul hurma’ları badem üzerine ilave edip, karışım hamur kıvamına gelene kadar blender’da karıştırmaya devam edin. ‘Cheesecake tabanı’nı hazırladığınız  kalıbın tabanını kaplayacak ve kenarlarından 1-2 cm kadar yükselecek şekilde parmaklarınızla yayın. Buzdolabında soğumaya bırakın.

Suda beklettiğiniz çiğ kajuları süzgeç yardımıyla süzün. Blender haznesine aktarın. Homojen bir kıvam alana dek blender’da karıştırın. Hindistancevizi kreması, agave şurubu, Hindistancevizi yağı, limon suyu ve limon kabuğu rendesini ilave edip, homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmaya devam edin. Elde ettiğiniz karışımı hazırladığınız taban üzerine yayıp, 2-3 saat buzlukta donmaya bırakın. Vegan Kaju Cheesecake’inizin üzerini yaban mersini ve frenk üzümü ile süsleyip, dilimleyerek servis edin.

Paylaş