Uluslararası “Nameste” Günü Kutlu Olsun!

Yoga ila çok tanışık olmayanlar… ”Nameste” yi arkadaşlarınızın sosyal medyadaki paylaşımlarından veya yoga sınıflarınızdan hatırladınız değil mi?

Öyle ise başlayalım…

“Nameste” yi arkadaşlarınızın sosyal medyadaki paylaşımlarından veya yoga sınıflarınızdan hatırladınız değil mi? Hani şu yoga yapan arkadaşlarınızın yoga stüdyosundan paylaştıkları fotoğraflara yazdıkları veya yoga sınıfınızda seans sonrası söylenen kelime grubundan bahsediyoruz. Kelime grubu diyoruz çünkü aslında üç kelimenin birleşiminden oluşuyor. Aslında derin bir anlamı bulunan “Nameste” ise “Seni saygıyla selamlıyorum.” demektir. Ya da diğer bir bakış açısındaysa kendimize ve içinde yaşadığımız dünyaya gösterdiğimiz bir saygıdır.
Hah işte o yogayla ilgili özel bir gündeyiz bugün. Neden mi? Çünkü bugün, Uluslararası Yoga Günü! Hepimize kutlu olsun!

Yoga Nedir ve Nereden Çıkmıştır?

Yoga antik çağlardaki yaklaşık 5.000 yıl kadar önce olduğu sanılmaktadır- Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Yoga aslında fiziksel, mental ve ruhani aktiviteleri içerir. Zaten “yoga” kelimesi de Sanskritçe kökenlidir ve katılmak/birleşmek/birleştirmek anlamındadır. Başka bir deyişle vücudun ve bilincin birleşmesi de denebilir.

Yoganın en önemli özelliklerinden biri de -bu yazılı bir kural olmasa da sözlü olarak yıllarca nesilden nesile geçmiştir- hocadan öğrenciye geçen bir keşif dünyasıdır. Fiziksel kısmın yanı sıra önemli bir ruhani kısım da bulunur ki yoga eğitmenleri/hocaları öğrencilerine bunları aktararak yogadaki bu geleneği günümüze kadar sürdürmüşlerdir. Tabii yoga dünyasında yoga eğitmenlerine “hoca” veya “eğitmen” denmediğini hatırlatalım. Eğitmenler eğer erkeklerse yogi veya yogin, eğer kadınlarsa yogini ismi verilir.

Yoga Sağlığınıza İyi Gelir Mi?

Yoga sağlığınıza büyük ihtimalle iyi gelecektir. Bununla ilgili birçok araştırma yapılmıştır ve hemen hepsi de yoganın sağlığa ve aslında size iyi geldiğine işaret eder. Yoganın faydaları saymakla bitmez ama sizlerle 10 tanesini paylaşmak istedik:
• Kronik ağrılarınıza iyi gelir
Almanya’da bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre kronik ağrıları bulunan kişilerde yoga kronik ağrılarının azaldığı görülmüştür. Hatta kronik ağrılara bağlı depresyon veya endişe gibi sorunların da ortadan kalktığı görülmüştür.
• Kaslarınızı geliştirir
Yogadaki fiziksel aktivitelerle kaslarınız kesinlikle gelişecektir. Kim daha kaslı ve fit bir vücut istemez ki?
• Esnekliğinizi arttırır
Yogaya ilk başladığınız günlerde sırt üstü yatarken ayak parmaklarınıza dokunamayabilirsiniz. Ama merak etmeyin, yogayla geçireceğiniz zamanla dokunabileceksiniz! Bunun gibi birçok esneklik gerektiren hareketi yapabildiğinize siz bile şaşıracaksınız!
• Duruşunuzu düzeltir
Biraz kambur mu duruyorsunuz? Başınız günün sonuna doğru ağır gelmeye başlıyor ve taşıması zorlaşıyor mu? Yoga sayesinde bunların tamamı iyileşecektir. Duruşunuz daha doğru, dik ve problemsiz olacaktır.
• Kan akışınızı hızlandırır
Yogada kendinizi geliştirdikçe kan akışınızı da hızlandıracaksınız. Özellikle ayak veya ellerinize doğru kan akışınızı hızlandırabileceğiniz egzersizlere hâkim olacaksınız. Peki kan akışınızı hızlandırmak ne işe yarar? Hücrelerinize daha fazla oksijen gitmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla daha sağlıklı hücreler size daha sağlıklı bir vücut sağlayacaktır.
• Kalp atışınızı hızlandırır
Yoga, kalp atışınızı hızlandıracaktır. Düzenli egzersizlerle kalp atışınızı hızlandırdığınızda kalp krizi riskinizi önemli ölçüde azaltırsınız. Tabii yine depresyon ihtimaliniz de azalacaktır.
• Kan basıncınızı düşürür
Yüksek kan basıncı, diğer bir deyişle yüksek tansiyonu olan kişilere müjde! Yoga ile kan basıncınızı düşürebilirsiniz. Birçok araştırmaya göre yüksek tansiyon hastalarına yoga oldukça iyi geliyormuş!
• Daha mutlu yapar
Aslında daha önceki maddelerin birçoğunda depresyonu azalttığından bahsetmiştik. Ama yoganın en önemli faydalarından birine vurgu yapmak istedik. Yoga sizi daha mutlu yapar! Beden ve bilincinizi geliştiren yogayı hemen yapmaya başlamanız için bu madde bile yeter!
• Sağlıklı beslenmenizi ve zayıflamanızı sağlayabilir
Yoganın fiziksel egzersizlerinin yanı sıra ruhani ve mental bir yanının da olduğunu söylemiştik. Bu ruhani ve mental yanlarından en önemli katkılarından biri de sağlıklı beslenmeyi öğrenmektir. Sağlıklı beslenerek de zayıflama gibi hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.
• Dengenizi sağlar
Burada iki anlamda da dengenizi sağlamaktan bahsediyoruz. Fiziksel egzersizlerle vücut dengenizi sağlamakla birlikte ruhani ve mental yönleriyle de iç dünyanızın da dengesini sağlamanızda yardımcı olur.

Hadi Yogaya!

Henüz yoga ile tanışmadıysanız sizleri de yoga dünyasına davet ediyoruz. (Zaten yoga yapıyorsanız da sizleri gönülden destekliyoruz.) Antik çağlardan günümüze kadar gelebilmiş ve yayılmış yoganın faydaları saymakla bitmiyor. E hadi ne duruyorsunuz? Size en uygun yoga stüdyosuna gidin ve hemen yogayla tanışın.
Yoga Günü’nüzü tekrar kutlar, yazımızı günün anlam ve önemi doğrultusunda şöyle bitirmek isteriz: Nameste!

Paylaş