Tarçınlı Rulolar

Malzemeler
1 paket (10g) aktif kuru maya
1 su bardağı (250ml) ılık süt
5 çorba kaşığı (75 ml) tereyağı, erimiş, soğumuş
5 çorba kaşığı (75 ml) toz şeker
3,5-4 su bardağı (875ml-1lt) un
1 tutam tuz
½ su bardağı (125ml) toz şeker
5 tatlı kaşığı (25ml)  tarçın
½ su bardağı (125 ml) tereyağı, oda sıcaklığında

Kalıp için:
2 çorba kaşığı (30ml) tereyağı, oda sıcaklığında
8 çorba kaşığı (120ml) toz şeker
1 çorba kaşığı (15ml) tarçın

Hazırlanışı:
Maya ve ılık sütün yarısını orta boy bir kasede karıştırıp 10 dakika sıcak bir ortamda dinlenmeye bırakın. Un ve tuzu mikser haznesine eleyin. Küçük bir kasede şeker,tereyağı ve kalan sütü karıştırın. Karışımı una ilave edip, mikserin hamur yoğurma ucuyla karıştırın. Mayalı sütü ilave edip, hamur toparlanana kadar yoğurun. Hazırladığınız hamuru tereyağı ile yağladığınız derin bir kaseye aktarın. Üzerini nemli bir mutfak havlusu ile kapatarak, hamur iki katına çıkana dek, en az bir saat mayalanmaya bırakın.
Fırınınızı 180 C dereceye önceden ısıtın. 12’li muffin kalıbının içini tereyağı ile yağlayın. Şeker ve tarçını karıştırın. Yağladığınız muffin kalıbının her bir gözünü tarçınlı şeker ile kaplayın. Kenara alın.
Mayalanan hamuru hafifçe unladığınız tezgaha aktarın. Merdane yardımıyla 26×18 cm boyutlarında dikdörtgen şekilde açın.
Harcını hazırlamak için; 125 g tereyağı, ½ su bardağı toz şeker ve 5 tatlı kaşığı tarçını uygun ebatlı bir kasede çırpma teli ile karıştırın. Açtığınız hamurun üzerine eşit olarak yayın. Hamuru rulo şeklinde sarın. Keskin bir bıçakla 2 cm kalınlığında dilimleyin. Tarçınlı rulo dilimlerini hazırladığınız muffin kalıplarına yerleştirin. 20 dk mayalanmaya bırakın. İkinci mayalanmanın sonunda, önceden ısıtılmış fırında 15 dk fırınlayın. Tarçınlı ruloları tel üzerinde soğutup servis edin.
Paylaş