Beden Ve Zihin Gücünün Sırrı Bu Tohumlarda!

Beden Ve Zihin Gücünün Sırrı Bu Tohumlarda!

Eskiden tohumları ekiyorduk ama artık direkt, onları hiç büyütmeden yiyoruz. 

Öyle, doğru mevsimi beklemekmiş, toprağa ekmekmiş, hava durumunu takip etmekmiş, sulamakmış, biçmekmiş, hasat toplamakmış……Hiç birine gerek kalmadı artık!

Tohumlarınızı alıyorsunuz, blender’ın içine biraz sıvı, bir iki meyve, iki üç yaprak yeşillik, işte size bir öğün. Bazen kahvaltı bazen öğle yemeği yerine geçebilir! 😉

Şaka bir tarafa, son senelerde sağlıklı beslenme ve yaşam, neredeyse dünyanın her yerinde bir akım haline geldiğinden beri bir çok yeni ürün yanında, bir de tohumlar girdi repertuarımıza.

Bu tohumların bazıları süper tohum olarak biliniyor çünkü kendileri gıda dünyasının süper kahramanları arasında önlerde yerlerini aldı bile. 

Ben de bugün sizlerle çok güçlü olan üç süper tohumu ve faydalarını paylaşmak istiyorum. Bunları salatalarınızın üzerine serpebilir, yoğurt ve meyve ile karıştırabilir, çorbalara ekleyebilir ve tabii ki smoothie’lerinizde kullanabilirsiniz.

İşte karşınızda chia, ayçiçeği ve keten tohumu olarak tanıdığımız üç kahraman tohum!

Chia tohumu son senelerde çok popüler ve sadece smoothie’lerde değil, her yerde kullanılabiliyor. Hatta vegan dünyasında yumurta kullanılması gereken tariflerde bir alternatif olarak geçiyor. 

Chia tohumu demir, folik asit, kalsiyum, magnezyum, Omega 3 yağ asitleri, protein ve lif zengini bir bitki. 

Farkındaysanız bu minik tohumun içinde bir öğünde yenmesi gereken her şey mevcut!

Maya medeniyetine dayanan bir geçmişi olan bu tohumun adı olan chia kelimesinin anlamı ”güç”. Aztek savaşçılar chia tohumu ile beslenerek beden ve zihin güçlerini kuvvetli tutarlarmış.

Ayçiçek çekirdeği dediğimiz ve eskilerde (belki hala) çıtlatarak apartman önlerinde gençlerin yediği o tuzlu minik şeyler aslında tohum. Ayçiçek tohumunu tuzsuz olarak alın ve kullanın. İçinde amino asit, mineral ve fito-gıda var, dolayısıyla sağlığımız için oldukça önemli bir gıda olmakla yetinmiyor, içerdiği selenyum dolayısıyla koruyucu özellikleri de mevcut.

Son olarak senelerdir duyduğumuz keten tohumu var. İlk olarak belki bilmiyorsunuzdur, keten tohumunu olduğu gibi tüketirseniz hiçbir faydası olmaz. Kahve veya baharat öğütücüsünde öğüterek yemeklere eklemeniz gerekiyor. Önceden öğütülmüş olanını alırsanız faydası değil, zararı dahi olabilir çünkü bu tohum çok çabuk bozuluyor ve okside olmuş yağları size zarar verebilir. Tohumları buz dolabında saklayın, kullanacağınız kadarını öğütün ve kullanın.

Keten tohumu 6000 sene öncesinden beri kullanılıyor ve bu nedenle de dünyanın ilk ekili süper gıdası olabileceği düşünülüyor. Bu süper tohum o kadar çok protein, lif ve omega 3 yağ asiti içeriyor ki tüm dünyada bu kadar popüler olması hiç de şaşırtıcı değil!

Hadi bakalım, alın kavanozları, doldurun tohumlarla, siz de bir süper güç olun!

Aslı Kender / FB Macro&More

Paylaş