Plachutta ve Tafelspitz

Plachutta ve Tafelspitz

Her kültürün önde gelen birçok yemeği vardır değil mi?

Pizza, paella, kebap gibi bazıları dünyaca meşhur olma derecesine bile gelmiş.

Avusturya’da, esasında Viyana mutfağına ait olan muhteşem bir et yemeği var. Adı Tafelspitz.

Tarife ilk baktığınızda şöyle düşünebilirsiniz:

‘Oldukça sıradan görünüyor. Haşlanmış dana eti?’

Haklısınız, görünürde size öyle gelebilir ama Tafelspitz aslında çok özel bir yemek.

Olur da Viyana’ya yolunuz düşerse, tarihi eser kategorisine girebilecek kadar eski ve geleneksel olan Plachutta’dan yerinizi ayırtmayı unutmayın. Gerçek bir Tafelspitz deneyimini işte burda yaşayabilirsiniz.

İlk olarak, Tafelspitz yemenin ince detayları var. Öyle pat diye her şey bir anda olmaz. Ufak bir geleneksel seremoni gerekiyor.

Önce çorbasını (haşlandığı sebzeli su) içiyorsunuz.

Gününe göre size çorbanıza eklemek üzere Vermicelli makarna, Dumpling (minik hamur parçacıkları) veya Frittaten (şeritler halinde kesilmiş bir nevi krep) ile servis ediliyor. Bu başlangıç tarafı.

Ana yemek olarak, Tafelspitz’in et bölümü dilimlenmiş ve üzerine biraz suyundan eklenmiş olarak servis ediliyor. Üzerine bir ufak tutam deniz tuzu gezdirmek lezzetine lezzet katıyor. Yanında da sebzeleri ve patatesi var tabii.

Şimdi ince bir dilim çavdar ekmeğinin üzerine, Tafelspitz ile beraber pişen kemiklerin içindeki iliği güzelce sürüyorsunuz. Etinizin üzerine veya yanına bonkör bir miktar yaban turbu sosu ekliyorsunuz. Ve.. biraz ilikli ekmek, biraz yaban turplu et parçacıkları, biraz sebze şeklinde bu geleneksel yemeğin gerçek anlamda keyfini çıkarıyorsunuz.

Bu kış Viyana rotada yok mu? Önemli değil, işte size leziz bir Tafelspitz tarifi.

Afiyet olsun!

 

Paylaş