Özlem Güsar’dan ‘Yaşasın Evde Yemek Yemek’

Özlem Güsar’dan ‘Yaşasın Evde Yemek Yemek’

Tabaklardan, kaşıklara, salata kaselerinden bardaklara kadar uzanan ve sofra kurmaya ait tüm malzemelerin genel adı olan “tableware” sektörünün; 2020 yılında tüm dünyada 41 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Dünyanın sosyo-kültürel ve ekonomik değişikliklerine paralel olarak hızla büyüyen sektörün gerçeklerine bir göz atmak aslında bir çok ana trendin değişimine işaret ediyor. Moda, yaşam tarzı ve gastronomik değişiklikler yeme içme kültürümüzden, misafir ağırlamaya, seyahatlerdeki restaurant seçimlerimizden, iş yemeklerimize kadar her yerde etkisini gösteriyor.

Her tezin bir anti tezi olduğu gibi; her trendin de bir antitrendi doğurduğu günümüzde; insanların aşırı globalleşmesine ve dijitalleşmesine tepki olarak çıkan bir akım var. Özellikle 2009 sonrası gittikçe artan ve cocooning denilen insanların kendi kozasına yani evine dönüş trendi evde yenilen yemeklerin ve dolayısıyla her türlü tabak çanak için harcanan paraların gittikçe artmasına neden oluyor. Finansal olarak ortalama cafelere bile servet ödendiği günümüzde; insanlar evde daha kaliteli ve daha keyifli yemek yemeyi keşfetti ve evde yemek davet vermek gittikçe popülerleşiyor. Öte yandan bir çok toplumun hızla yozlaşması bir çok kişinin hoşlanmadıkları insanlarla aynı ortamda bulunmak istemeyip “biz bize eğlenelim” anlayışını benimsemesi ev davetlerinin artma sebeplerinden bir diğeri.

sofra dekorasyon

SOSYAL MEDYA – YEMEK İLİŞKİSİ

“Tableware” sektörünün canlanmasını en önemli sebeplerinden biri de de hiç şüphe yok ki sosyal medya. Eskiden ayıp sayılan herşeyin günümüzde normal sayılması hatta göklere çıkarılması nedeniyle; yediğinden giydiğine, gördüğünden tanıdığına, özel hayatın her detayının sosyal medyada paylaşılmaya başlanması ile birlikte sofralara daha çok özen gösterilir oldu. En şık sofralar, kahvaltı masaları alternatifleri, doğumgünü pastaları konseptleri konulu; hem Instagram’da hem de Pinterest’de özel açılmış hesaplar ve onların milyonlarca takipçileri var. Küçük aksesuarlarla masanızı nasıl daha şık hale getirmenin on kuralından; kırmızı şarap içmeye en uygun kristal bardak seçimlerine kadar yapılan tüm öneriler; Gucci, Louis Vuitton, Prada tutkunu kadınları artık Baccarat, Christofle, Meissen hayranı haline getirdi. Öte yandan günümüz şeflerinin eski dönemlerin rock yıldızları kadar popüler olması; yeme içme kültürünün adeta bir tapınma haline gelmesi de sofra şıklığına harcanan paranın da katlanarak artmasına neden oluyor.

Güzel sofraların olduğu ortamlar hiç şüphe yok ki hayattan alınan toplam keyfin artmasına neden oluyor ancak 2015 yılında hayata gözlerini yuman celebrity şef Paul Prudhomme’nun sözlerini de akıldan çıkarmamak gerek. “yemekten keyif almak için gümüş bir kaşığa ihtiyacınız yok”.

Paylaş