Mutlaka Görmeniz Gereken Çağdaş Sanat Müzeleri

Mutlaka Görmeniz Gereken Çağdaş Sanat Müzeleri

Yaşanılan dönem içerisinde üretilen eserlerin sergilendiği müzeler ‘Çağdaş Sanat Müzesi’ adıyla anılıyor. Eserlerin süreç içerisinde devinim gösterdiğini ve ‘bugünün sanatı’ olduğunu söylemek mümkün. Kendi kurallarını kendi koyan, özgün sanat akımı ‘Contemporary Art’ 1950’lerden beri hayatımızda. En çok ses getiren günümüz sanat eserlerine ev sahipliği yapan, kült çağdaş sanat müzelerini sizin için derledik.

Centre Georges Pompidou – Paris
pompidouSıra dışı mimari yapısıyla, ziyaretçilerini henüz içeri girmeden büyüleyen Centre Georges Pompidou Paris’te yer alıyor. Mimar Gianfranco Franchini, Richard Rogers ve Renzo Piano tarafından inşa edilen yapı 1977’den beri faaliyet gösteriyor ve yılda ortalama 5-6 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Whitney Museum – New York
whitney museum
1937 yılında Gertrude Vanderbilt Whitney tarafından kurulan müze Manhattan’da yer alıyor. Pentür işlerin yanı sıra video art ve yeni medya işlerin de sergilendiği müze 3000’den fazla sanatçının işlerine ev sahipliği yapıyor ve yılda ortalama 400.000 ziyaretçiyi ağırlıyor.

Walker Art Center – Minnesota
walker
Amerika’nın Minesota eyaletinde yer alan Walker Art Center 13.000’den fazla modern ve çağdaş sanat eserini bünyesinde barındırıyor. Multidisipliner sanat merkezi olarak anılan müze 1940 yılından beri faaliyet gösteriyor.

P.S. 1 Contemporary Art Center – New York
ps1 moma
Amerika’nın en büyük sanat kurumlarından biri olan MoMA’nın (Museum of Modern Art) çağdaş sanat kolunu oluşturmaktadır. Long Island City’de yer alan P.S. 1 Contemporary Art Center 2000 yılından beri MoMA’ya bağlı faaliyet göstermekte. Çağdaş sanat sergilerinin yanında, Warm Up Summer müzik serileri ve Genç Mimarlar Programı da düzenleyerek gençlere destek oluyor.

Tate – London
tate
Elektrik santrali olarak tasarlanan bina 1981 yılında Herzog & de Meuron tarafından yeniden tasarlanıp sanat müzesi olarak hizmet vermeye başlamış. Londra’da yer alan Tate Modern’i yılda ortalama 5 milyon kişi ziyaret ediyor. Tate Britain, Tate Liverpool, Tate St Ives ve Tate Online ile birlikte sadece ‘Tate’ olarak anılıyor.

Guggenheim Museum – Bilbao
guggenheim bilbaoFrank O. Gehry’nın tasarımı olan ve mimari yapısıyla kendisi de bir sanat eseri olarak görülen Guggenheim Bilbao, Solomon R. Guggenheim Vakfı müzelerinden biridir. İspanya’nın Bask bölgesinde yer alan müze, 20. yüzyıl çağdaş sanat merkezi niteliği taşıyor.

Paylaş