Mini Panettoneler

Malzemeler:

4,5 su bardağı (1,100 lt) un
7 g (1 tatlı kaşığı) tuz
4 çorba kaşığı (60 ml) toz şeker
14 g instant kuru maya
½ su bardağı + 1 çorba kaşığı (140 ml) ılık süt
5 adet yumurta
250 g tereyağı, oda sıcaklığında
1 su bardağı (240 ml) kurutulmuş cranberry
1 ¼ su bardağı (300 ml) kuru üzüm
2/3 su bardağı (160 ml) portakal kabuğu şekerlemesi, küp doğranmış

Hazırlanışı:

Geniş bir kaseyi tereyağıyla iyice yağlayın. Kenara alın.
Mikser haznesinde un, tuz, şeker, maya, süt ve yumurtayı karıştırın. Mikserinizin yoğurma ucu ile 2 dakika yavaş ayarda, 6-8 dakika hızlı ayarda yoğurun. Arada mikseri durdurup kasenin kenarlarını spatula yardımıyla sıyırın. Hamur toparlanmaya başladığında, yumuşak tereyağını her seferinde bir çorba kaşığı olacak şekilde ilave ederek hamuru yoğurmaya devam edin. Tereyağının tamamını yedirdikten sonra cranberry, kuru üzüm ve portakal kabuğu şekerlemesini hamura ilave edip son kez karıştırın. Hamuru hazırladığınız kaseye aktarın. Üzerini streç film ile kaplayıp buzdolabında bir  gece dinlenmeye bırakın.
Mini panettoneleri pişireceğiniz kalıpları tereyağı ile iyice yağlayın. Fırınınızı 180 C dereceye ısıtın.
Panettone hamurunu hafifçe unlanmış tezgaha alın. Kullandığınız kabın büyüklüğüne göre 8 – 10 eşit parçaya bölün. Her bir parçayı yuvarlayarak şekillendirip hazırladığınız kalıplara aktarın. Oda sıcaklığında 2-3 saat, hamur iki katına çıkana dek mayalanmaya bırakın.
Mayalanan mini panettoneleri 180 C dereceye ısıtılmış fırında 10 dakika fırınlayın. 10 dakikanın sonunda fırın derecesini 150 C’ye düşürüp 15 dakika daha fırınlayın. Fırından aldığınız mini panettoneleri 4-5 dakika kalıp içinde dinlendirdikten sonra kalıplarından çıkarıp tel üzerinde oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Paylaş