Mascarpone Kremalı “Very Berry” Tart

Hazırlanışı:

Fırınınızı 180 C’ye ısıtın.

Tereyağ ile şekeri mikser yardımıyla çırpın. Yumurta sarısını ekleyin. Unu ve toz bademi ilave edip bir dakika kadar çırpın. Tart hamurunu elinizle şekillendirip, disk haline getirin. Streçe sarıp, 1 saat kadar buzdolabında dinlendirin. Tart kalıbınızın tababanını tereyağ ile yağlayıp, hafifçe unlayın. Mutfak tezgahınıza hafifçe un serpin. Tart hamurunuzu, merdane yardımı ile, kalıbın çapından bir kaç santim büyük olacak şekilde açın. Hamuru tart kalıbına yerleştirin. Hamurun pişerken kabarmaması için, hamuru delmemeye dikkat ederek tüm tabanı hafifçe çatallayın. Kalıptaki tart hamurunun üstüne bir yağlı kağıt yerleştirin ve içine ağırlık yapmak üzere nohut, fasulye vb. doldurun. Tart hamurunu önceden ısıtılmış fırında 20 dakika pişirin. Bu aşamada içine yerleştirmiş olduğunuz ağırlıkları alıp 8-10 dakika daha pişirmeye devam edin. Tart kabuğunu fırından çıkarıp soğumaya bırakın.

Bir kasede Mascarpone peynirini düşük devirde 1-2 dakikaka kadar çırpın, kremayı ilave edip 1 dakika daha çırpın. Pudra şekeri ve limon kabuğu rendesini de ilave edip çırparak karışıma yedirin.

Tartı hazırlamak için, hazırladığınız Mascarpone kremasını, tamamen soğuttuğunuz tart tabanına eşit bir şekilde yayın. Üzerine taze orman meyvelerini dekoratif bir şekilde yerleştirin. Buzdolabında 1 saat kadar dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis edin.

Paylaş