Paprika Biberinden Gelen Avusturya Lezzeti: Liptauer

Paprika Biberinden Gelen Avusturya Lezzeti: Liptauer

Slovakya’da Liptov adında bir şehir var. Çok duyduğumuz bir yer değil belki ama adını çok beğenilen, kolayca hazırlanan bir çeşit mezeye vermiş.

Liptauer, bazılarına göre Macar, diğerlerine göre Slovak, birçok kişiye göre ise Avusturya kökenli bir tarif.

Aslına bakılırsa, bu bölgelerde yaşayan aile sayısı kadar Liptauer tarifi mevcut. Ortak nokta isli, kıpkırmızı toz paprika biberi.

Bugünlerde Avusturya mutfak kültürüne ait olduğu kabul edilen bu karışım, ülkenin neresinde bulunduğunuza göre ya Heuriger adı verilen ya da  Buschenschank olarak bilinen tavernalarının bir klasiği. İnce dilimlenmiş koyu renk çavdar ekmekleri ile servis ediliyor.

Bazında koyun, keçi, inek peyniri, ekşi krema, tereyağı veya bunların bir tür karışımı olan Liptauer’ın belirleyici özelliği Macar paprikası. Turuncu rengini ve isli hafif acı tadını veren bir biber.

Liptauer yapmak oldukça basit. Bahsetmiş olduğum baz malzemelere kapari, kornişon, taze soğan, ançuez, karaman kimyonu gibi malzemeleri ekleyip eklememek hazırlayanın anneannesinin tarif defterine kalmış bir konu. Her evin yadigar tarifleri arasında mutlaka mevcut.

Kış aylarının keskin soğuklarına antidot, biberin sıcaklığı, peynirin koruyucu yağı,  kapari ve kornişon gibi malzemelerin tuzu ve ekşiliğiyle oldukça bağımlılık yapan bir tat dengesi var Liptauer’ın.

Havalar soğudu, alın bir battaniye, oturun bir şöminenin önüne, açın Mozart veya Schubert’den bir sonata, biraz Liptauer, biraz ekmek… İşte kışın keyfini çıkarmanın en güzel ve lezzetli şekillerinden biri!

 

Aslı Kender / FB Macro&More

Paylaş