Jamie’nin Kurtarıcı Leziz Sosları

Jamie’nin Kurtarıcı Leziz Sosları

Evde domates sosu pişirmek tabii ki zor bir şey değil. Ama her zaman yeterince zamanımız olmayabiliyor değil mi?

Bu durumda elinizin altında hazır soslar olması büyük ölçüde işi halledebiliyor. Ama hazır domates sosu dendiğinde birkaç önemli nokta var.

İlk olarak, lezzetli olması şart. Kimyasal tatlar bize göre değil.

İkinci önemli unsur, içindeki malzemelerin gerçek yiyeceklerden oluşması ve kaliteli olması.

Son olarak, farklı tariflerde kullanılabilir nitelikte olmaları.

Bu noktada meşhur şef Jamie Oliver giriyor devreye. Gerçekten leziz ve kaliteli soslar hazırlamış. Ayrıca, makarna sosu olarak kullanılacak gibi gözükseler de, aslında onları birçok farklı tarifte kullanmanız mümkün. 

İşte size Jamie Oliver’ın soslarını kullanabileceğiniz farklı yemekler.

Kuşbaşı etiniz var, soğanı kes, sarımsağı soy, havuç doğra, kereviz bul… Hiç birine gerek yok. Atın tencereye etleri, zeytinyağında biraz pembeleşsinler. Dökün üzerine Jamie’nin sosunu. Karıştırın. Kaynasın, ateşi kısın, biraz sonra… Mmm… delikates!

Zaman yok, misafir geliyor, buzlukta karides var, dolapta Jamie’nin nefis sosları var. Krema var mı acaba?

Evet! Var. Geniş bir tava, zeytinyağı, içine karidesler, soteleyin. Üzerine Jamie’nin sosu, kaynasın biraz. Üzerine bir kutu çiğ krema, tadına bakın, tuz gerekebilir. Servis zamanında pilav, yanında Jamie Oliver soslu karides, biraz maydanoz makasla irice kesilmiş… Afiyet olsun.

Krüdite, çiğ sebzeler, cips… Yemek öncesi aperitiflerin yanına ufak bir ikram yapmak istiyorsunuz. Sebzeleri ve cipsleri tabaklara yerleştirin. O arada blender’ın içine süzme yoğurt ve Jamie’nin soslarından birini koyun. İyice karıştırın. Biraz taze fesleğen… Leziz bir dip sos.

Çocuklar Bolonez soslu makarna istediler. Tencere, zeytinyağı, kıyma, soteleyin. Hoooop, Jamie’nin sos girsin. Karıştırın, kaynama noktasında tamamdır. 

İşte size Jamie Oliver’ın soslarını kullanmanız için birkaç fikir. Tabii ki burda bitmiyor ama. Kullanın hayal gücünüzü, yaratın şip şak tariflerinizi.

Buon Appetito!

Aslı Kender / FB Macro&More

Paylaş