Fırınlanmış Bonfile ve 3-Mantarlı Gravy Sos

Malzemeler:
1,5 kg bütün dana bonfile, ayıklanmış
2 çorba kaşığı (30ml) zeytinyağı
1 tatlı kaşığı (5ml) tuz
1/2 tatlı kaşığı (2,5 ml) karabiber
1 tatlı kaşığı (5ml) taze kekik, ince kıyılmışGravy Sos için;
2 çorba kaşığı (30ml) zeytinyağı
4 çorba kaşığı (60ml) soğan, küçük küpler halinde doğranmış
1 diş sarımsak, ince doğranmış
1 tatlı kaşığı (5ml) taze kekik, ince kıyılmış
1 su bardağı (250ml) Shiitake mantarı, küpler halinde doğranmış
1 su bardağı (250ml) Cremini mantarı, küpler halinde doğranmış
1 su bardağı (250ml) İstiridye mantarı, küpler halinde doğranmış
4 çorba kaşığı (60ml) kırmızı şarap, isteğe bağlı
3 çorba kaşığı (45ml) Bisto toz gravy sos
1 su bardağı (250ml) içme suyu, sıcak
Tuz & Taze çekilmiş karabiber

Hazırlanışı:
Zeytinyağı, tuz, karabiber ve taze kekiği büyük bir kasede karıştırın. Pişerken şeklini koruması için bonfileyi fırın ipiyle bağlayın. Bonfileyi kaseye alın ve marinadın etin tüm yüzeyine yayıldığından emin olun. Streç film ile kapatıp, buzdolabında 4-6 saat dinlendirin.
Fırınınızı 180 °C’ye ısıtın. Bir fırın tepsisinin tabanını yağlı kağıt ile kaplayarak hazırlayın. Büyükçe bir tavayı orta-yüksek ateşte ısıtın. Bonfileyi tavaya alın. Tüm yüzeyi kızarana kadar çevirerek mühürleyin. Bonfileyi fırın tepsisine aktarın. Önceden 180 °C’ye ısıtılmış fırında yirmi-yirmi beş dakika fırınlayın. Fırından aldığınız eti kesme tahtasına alıp on beş dakika kadar dinlenmeye bırakın.

Sosu hazırlamak için;
Orta boy bir sos tenceresini orta ateşte ısıtın. Zeytinyağını ilave edin. Isınan zeytinyağına soğanları ilave edin ve karıştırarak yaklaşık 3-4 dakika soteleyin. Sarımsak ve kekik ilave edip 1 dakika daha soteleyin. Mantarları ilave edip 4-5 dakika sotelemeye devam edin. Mantarlar yumuşayıp hafif renk almaya başladığında kırmızı şarabı ilave edin ve 2-3 dakika şarabın çekmesi için pişirmeye devam edin. Bisto toz gravy granüllerini ufak bir kaba alın. Sıcak suyu ilave edip çözülmesi için çırpma teli yardımıyla karıştırın. Şarap çektiğinde hazırladığınız Bisto gravy sosu mantar karışımı üzerine ilave edip 2-3 dakika daha kısık ateşte tıklatın. Sosun tuz ve karabiberini ayarladıktan sonra bir sosluğa aktarın. Ilık servis edin.

Fırında Bonfile’yi Mantarlı Gravy Sos ve fırınlanmış patates eşliğinde sıcak servis edin.

 

Afiyet olsun!

Paylaş