Bir Fındık ve Kakao Masalı

Bir Fındık ve Kakao Masalı

Fındık ve kakaonun karışımını kim icat ettiyse herhalde karma açısında oldukça ödüllendirilmiş olmalı! 

Çocuktan yetişkine kesinlikle farketmiyor. Herkes bu karışıma bayılıyor ve yedikçe daha fazla yemek istiyor. 

”Nereden çıkmış bu acaba?” diye araştırırken işte karşıma çıkanlar ve bir küçük masal.

Bir varmış bir yokmuş. Napolyon zamanında kuzey Italya’nın Piedmont şehrinde bir sıkıntı yaşanmış. Kakao ithalatı çok zor ve pahalı olduğu için, herkesin sevdiği bu güzel tozda kıtlık ortaya çıkmış. Kimse çikolata yiyemez olmuş. 

Bu arada Piedmonte’nin başkenti olan Torino’da da bolca fındık yetişiyormuş. Bir gün, akıllı ve damak tadı muhteşem bir olgunluğa varmış olan bir kişi, (kimliği belirsiz) fındık ile kakaoyu birleştirip çikolata ve kakao fiyatlarını düşürmeyi başarmış. Bu karışımın adının ”Gianduja” olacağına karar vermiş.

Yıllar geçmiş ve 1852 yılında Torino’da Caffarel adında küçük bir firma ilk fındık ve kakao ezmesini piyasaya çıkarmış. Bu ezmenin adı Gianduiotto’ymuş. 

Yine yıllar geçmiş ve İkinci Dünya Savaş’ının ardından gelen ekonomik kriz esnasında kakao konusunda yine bir kıtlık yaşanmaya başlanmış. Kakao ve çikolatanın fiyatlarını düşürebilmek için, Pietro Ferrero adında bir kişi fındık ve kakaoyu karıştırıp yeni bir karışım elde etmiş. Adı ”Super Crema Gianduja” olmuş.

Güçlü zamanlar yaratıcılığı doğurduğu demek ki doğru. Bugün artık kakaolu fındık kremalarının her çeşidini bulmak mümkün. Hala yediden yetmişe seviliyor. Ekmeğin üstüne sürülmekten, sıcak çikolata içeceklerine kadar birçok yerde kullanılan bu güzel krema ile yapılan çok basit ve lezzetli bir tarif için macromore.com‘a tıklamayı unutmayın!

Aslı Kender / FB Macro & More

Paylaş