Evinizde Bahar Çiçekleri

Evinizde Bahar Çiçekleri

İlkbahar, yenileyici ve huzur verici tomurcukları ile bize gülümsemeye başlarken yakında her yanımızda rengarenk çiçekler göreceğiz. Parklar, bahçeler, camlarımızın önü, balkonlar birbirinden güzel çiçeklerde canlanıp bize neşe ve enerji verecek. Asil laleler, salkım söğütler, kırılgan nergisler, sakız sardunyalar ve daha niceleri…

Günümüze mutluluk katan renkli yaprakları, dış mekanları olduğu gibi evlerimizin içini ve sofralarımızı da süslemeye hazır. En güzel vazolarda evin başköşesine misafir olmaya hazır canlı çiçeklerden kendi özgün buketinizi hazırlamak istemez misiniz? İşe nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz Macro&More editörleri size yol göstersin…

İşe temiz bir vazo ile başlayın!
Kirli vazolar içlerinde bakteri barındırır, bu da hazırladığınız muhteşem buketin ömrünün kısalmasına neden olur. Vazonun iç yüzeyi dilediğiniz gibi temizlenmiyorsa yıkarken çamaşır suyundan yardım alabilirsiniz ama çok iyi temizlendiğine emin olmanız gerek…

Çiçeklerin saplarını biraz kısaltın!
Her çiçeğin sapından 2 cm’i geçmeyecek bir parça kesin. Eve gelene kadar kurumuş olabilen saplar, çiçeğinizin suyu emmesi için güçlük yaratabilir. Buketinizi vazoya yerleştirmeden önce sapları biraz kısaltmak, taze dokuları ortaya çıkarır ve suyu daha iyi emip uzun ömürlü olmalarına yardımcıdır.

Yapraklar suyun altında kalmasın!
Yeşil yapraklar suda parçalanır ve bakterilerin oluşumunu hızlandırır. Bu durum suyun kokmasına ve taze buketinizin hızla bozulmasına yol açar. Buketinizi hazırlarken suyun içinde kalacak yeşil yaprakları ayıklamayı ihmal etmeyin.

Budamak için makas tercih edin!
Çiçek saplarını kesmek ve suda kalacak yeşil yaprakları ayıklamak için keskin bir budama makasından yararlanabilirsiniz. Keskin olması, budama sırasında dokuların zarar görmeden temiz bir şekilde gövdeden ayrılmasını sağlar.

Soğuk su kullanın!
Vazonuza ilk koyacağınız suyun soğuk olmasına özen gösterin. Çiçek sağları soğuk suyu, sıcak sudan daha hızlı emer.

Su değişimine önem verin!
Buketinizin suyunu 2-3 günde 1 değiştirmeyi ihmal etmeyin. Çiçekler suyu çok hızlı tüketir ve su değiştirmek bakteri oluşumunu da önler.

Direkt güneş ışığından koruyun!
Vazodaki çiçeklerinizi direkt güneş ışığından uzak serin bir yerde muhafaza edin. Güneş ışığı çiçeklerin hızla olgunlaşmasını sağlar ve vazodaki ömürlerini kısaltır.

Sebze ve meyvelerden uzak tutun!
Çiçekler, sebze ve meyvelerin salgıladığı etilen gazından olumsuz etkilenir ve yapraklarını hızla dökerler.

Çiçekler için besleyiciler kullanın!
Çiçek besleyiciler şeker içerir ve bu şeker, suyun daha uzun süre temiz kalmasını sağlayacak bakterisit içerir. Çiçek suyunu değiştirmeyi ihmal edenler için buketin daha uzun süre canlı kalmasına yardımcı olur.

Sofranıza ve evinize renk getirecek çiçekleri seviyorsanız, Macrocenter’ın canlı çiçek bölümüne göz atmayı unutmayın…

Paylaş