PEMBE ÇİÇEKLER ŞEHRİ: TOKYO

PEMBE ÇİÇEKLER ŞEHRİ: TOKYO

Biraz uzaklara gitmeye ihtiyacınız mı var? İşten ya da yoğun hayat temposundan biraz uzaklaşmaya… Kiraz ağaçları pembe çiçekleri ile güneşe gülümserken gidebileceğiniz en huzurlu kaçış noktalarından biri şüphesiz Tokyo…

İlkbahar sevimli parmak uçları ile ağaçlara dokunup çiçeklendirirken, Sakura’lar da Japonya’nın park ve bahçelerinde büyülü renkleri ile sizi selamlıyor. Japonlar bu özel zamanı ‘Hanami’ olarak adlandırıyor ve ülkenin dört bir yanında festivaller düzenleniyor. Tokyo gibi büyük şehirlerde ise, pembeliği ile sizi masal aleminde hissettiren bahçelere asılan fenerler bu cezbedici güzelliğin etkisini arttırıyor.

tokyo

Tokyo, gelenekselliğin ve modern çağın kusursuz harmanıyla şekillenmiş durumda. Alışveriş kültürü ve tapınak gezilerini bir arada yapabileceğiniz; kültür, tarih ve modern zamanın tüm akışını beraber deneyimleyebileceğiz, 24 saat yaşayan bir şehir. Cosplay restoranlarda kahve içip, merkezde alışveriş yapıp Dome bölgesinde performans sanatları ile buluşabilirsiniz.

Şehrin içinde, halkın inançları ile harmanlanmış birçok müze ve bahçe var. En ünlülerinden biri de, Japon savaşlarındaki ölülerin ruhlarına ithaf edilmiş Yasukuni Tapınağı. Japon kültürünün önemli miraslarından biri, düşünme eyleminin mühim mekanları yeşil alanlar da çok sayıda. Manzarası ve içinde barındırdığı hayvanat bahçesi ile Uneo Parkı da bunlardan biri. Mükemmel bir Tokyo manzarası için de 634 metrelik Tokyo Skytree kulesini ziyaret edebilirsiniz.

Zıtlıkların ülkesinde yoğunluktan biraz uzaklaşmak istiyorsanız kırsal bölgelere de gidebilirsiniz. Dağları gezmek, dinlenmek ve yenilenmek için Japonya kırsalları size meditatif bir huzur verecek. Suyun iyileştirici gücünden yararlanmak için Japon hamamlarını deneyebilirsiniz.

Tokyo’da Cherry Blossom

22 Mart bahar başlangıcından itibaren başlayan Cherry Blossom festivalleri, sakura ağaçlarının pembeliği ile kapılarını açıyor. ‘Hanami’ adı verilen bu özel dönemde parklar ve bahçeler insanların akınına uğruyor ve Japon inaçlarına göre geleneksel törenler düzenleniyor.

Cherry Blossom zamanında kiraz ağaçları ile buluşabileceğiniz en güzel lokasyonlar,

Shinjuku Gyoen, Ueno Park ve Chidorigafuchi.

tempura

Nerede Ne Yenir?

Chateau de Joel Robuchon

Ünlü Fransız şef Jöel Robuchon’un mekanı Chateau de Joel Robuchon, eşsiz bir Fransız menüsüne sahip. Özellikle vejetaryen yemekleri çok seviliyor.

Kanda

2009 yılında üç Michelin yıldızlı ödül kazanan geleneksel Japon restoranında menüler mevsimsel olarak değişiyor.

Koju

Üç Michelin yıldızı ile, Koju’da kaliteli malzemelerin kullanılması en üst düzeyde. Mutfakta geleneksel yöntemler kullanılıyor ve sunumda estetik görünüm için modern dokunuşlar katılıyor. Bazı akşamlar şef ile sohbet etme imkanı bulabileceğiniz Koju, geleneksel Japon mutfağının en sevilenlerinden.

En İyi Teppenyaki ve En İyi Kobe Beef: Ginza Ukai-tei Teppenyak

Yüzyıllık bir bina ve mozaik duvarlar ile Japon stili ile Art-Neuveau’nun eklektik birleşiminden oluşan özel bir atmosfere sahiptir.

En İyi Geleneksel Mutfak: Inakaya Roppongi West

Geleneksel Japon Mutfağı’nın sanatsal dokunuşlarla sofranıza geldiği mükemmel mekanda; balık, et yemekleri ve sebzeler ‘Robatayaki’ stili sunulmaktadır. Mutlaka denenmeli!

En İyi Enternasyonal- Japon Füzyon: Grand Hyatt Tokyo

İçerisinde birçok restoran barındıra Grand Hyatt Tokyo’da en çok tercih edilenlerden biri Keyakizaka. Mevsimlik et, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve sebzeler içeren yenilikçi bir Teppanyaki restoran.

En İyi Tempura: Ten-ichi Ginza Tempura

Tokyo’nun en ünlü tempura restoranı Ten-ichi, huzurlu bir ortamda son derece leziz tempuralar servis etmektedir.

Paylaş