Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin 7 İpucu

Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin 7 İpucu
Sağlıklı bir yaşam için bedenimizi sağlıklı tutmak önemli. Bunun ilk adımı da kilo kontrolünden geçiyor. Obezite, insan sağlığını tehdit eden en önemli unsurlardan biri haline geldi; karaciğerimiz, akciğerimiz, midemiz bilhassa. Sağlıklı yaşam, salt doğru beslenme ile olmuyor tabi; bunun yanı sıra pozitif düşünce de sağlığımız için önemli. Daha sağlıklı bir hayat için ipuçlarını sizin için derledik.

1- Bol bol su için!

Pek çok insan yeteri kadar su içmiyor. Vücudumuzun %60’ının sudan oluştuğunu düşünürsek, vücut fonksiyonlarımız için ne kadar kritik bir nokta olduğunu anlayabiliriz. Her terlediğimizde ya da nefes aldığımızda vücudumuz su kaybeder bu nedenle vücudumuzu daima suya doymuş tutmak çok önemli.

Su içmenin bir başka faydası ise kilo verme üzerindeki etkisi. Su içince midemiz doluyor böylelikle açlığımız bastırılıyor. Sadece bedensel değil psikolojik açıdan da kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan suyu ihmal etmemeli ve günde  2.7 ila 3.7 litre su içmeliyiz.

2- Yeteri kadar uyuyun!

Sağlıklı bir yaşam için uyku ve uyku kalitesi çok önemli. Uyurken pek çok organımız dinlenir ve dahası en fazla kaloriyi de uyurken yakarız. Ne kadar geç yatarsak o kadar çok atıştırmalık yeriz ve yeme eylemimiz daha da artar. Uykusuzluğun yaşlanma üzerinde de olumsuz etkileri var.

3- Meditasyon yapın!

Meditasyon, zihni sakinleştirmenin mükemmel bir yolu. Düşüncelerimize pozitif yönde etki eder ve daha sağlıklı bir yaşam sürmemize yardımcı olur. Meditasyon, pozitif düşüncenin doğması konusunda etkili bir yöntemdir.

4- Egzersizi ihmal etmeyin!

Sağlıklı bir yaşamın anahtar noktası düzenli egzersiz yapmak. Fiziksel aktivite, yaşam kalitemizi arttırır, kilo vermemizi sağlar, hastalıkların oluşumunu önler ve kemik sağlığımıza olumlu etki eder. Egzersiz yapmak sadece sağlımıza iyi gelmez, aynı zamanda hayattan ve sağlıklı yaşamdan da zevk almamızı sağlar.

5- Dengeli beslenin!

Dengeli beslenme de sağlıklı yaşam için önemli. Meyveler, mineral ve vitamin bakımından önemli hal böyle olunca da sağlıklı yaşam için ihtiyacımız olan önemli bir adım. Sebzeler de meyveler gibi önemli, güçlü antioksidanları sayesinde sağlığımıza olumlu etki ediyor.

6- İşlenmiş gıdalardan kaçının!

İşlenmiş gıdalar vücudumuz için çok zararlı. İşlem gördükten sonra yiyecekler pek çok özelliğini yitiriyor ve sağlığımıza olumsuz etki ediyor. Bu durum, kan basıncımızın yükselmesine ve kalp sağlığımızın bozulmasına neden olabiliyor.

7- Sağlık sigortası yaptırın!

İyi bir sağlık sigortası planlaması oldukça önemli. Acil durumlarda zihnimizin daha rahat olmasını sağlıyor. Sağlık sigortası yapan pek çok kuruluş var, size en uygun olanını seçip bu konuya önem göstermenizde yarar var.

Paylaş